Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Prezentacja programu preorientacji zawodowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1178 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

REALIZACJA PROGRAMU PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W GIMNAZJUM nr16 w GDAŃSKU,
PRZY UL. BURZYŃSKIEGO 10Wobec założeń reformy szkolnictwa przygotowanie młodzieży do aktywnego udziału w życiu zawodowym i planowaniu własnej kariery jest jednym z jej priorytetów. Zadania te mają spełniać poradnie psychologiczno-pedagogiczne, jednak wobec innych obowiązków związanych z badaniami psychologicznymi, pracownicy nie są w stanie wystarczająco odpowiedzieć na zapotrzebowanie szkoły w tej kwestii. Zadaniem szkoły jest natomiast wspomaganie uczniów i ich rodziców w zakresie poszukiwania optymalnych dla uczniów kierunków dalszego kształcenia, określania mocnych i słabych stron podejmowanych decyzji.

Chcemy jako szkoła pochwalić się spójnym programem działania w tym zakresie
i tym samym zachęcić inne szkoły do uaktywnienia myślenia o tym niezmiernie ważnym obszarze funkcjonowania szkoły.

Szkoła, planując swoje działania w obszarze preorientacji, zaproponowała uczniom i ich rodzicom następujące rozwiązania mające pomóc w wyborze kierunku dalszego kształcenia:

1. Innowację pedagogiczną dla młodzieży klas III gimnazjum rozszerzającą program nauczania wiedzy o społeczeństwie w zakresie preorientacji zawodowej i rozszerzającej program wychowawczy szkoły w tym zakresie,
2. Giełdę Szkół Ponadgimnazjalnych na terenie naszego Gimnazjum dla uczniów i rodziców naszej szkoły,
3. Wyjścia grupowe do Centrum Informacji Zawodowej w Gdańsku i Pomorskiego Miasteczka Zawodów w Gdyni, a także wyjścia indywidualne do wybranych szkół ponadgimnazjalnych na Dni Otwarte
4. Zebranie dla rodziców uczniów klas III gimnazjum mające na celu zapoznanie rodziców i opiekunów uczniów z siecią szkół ponadgimnazjalnych, sposobami rekrutacji do nich oraz przypomnienie informacji dotyczących egzaminu gimnazjalnego.

ad.1

Autorki innowacji (Dorota Kotwicka -pedagog gimnazjum, Anna Wesołowska- nauczyciel WOS) wyszły z założenia, że jednorazowe zajęcia nie będą w stanie spowodować, iż młodzież nabędzie umiejętności związanych z poszukiwaniem pracy i planowaniem własnej kariery. W tej materii są potrzebne długofalowe i systematyczne działania, dobrze przemyślane i w możliwie jak najbardziej aktywny i interesujący sposób przekazane młodzieży. W związku z powyższym pedagog i nauczyciele WOS postanowili połączyć siły i zaproponować młodzieży całościowy program obejmujący tematykę preorientacji zawodowej. W tym też celu ukończyli oni kurs doskonalący „Tworzenie programów wdrażających młodzież do aktywnego udziału w życiu gospodarczym i na rynku pracy”.
Głównym celem innowacji jest kształtowanie twórczych i aktywnych postaw młodzieży w najbliższym otoczeniu, w społeczeństwie, w państwie. Na zajęciach uczniowie uzyskują pomoc w temacie orientacji zawodowej rozumianej jako rozpoznawanie i wytyczanie przez nich samych kierunków i form dalszego kształcenia. Wobec dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy autorzy i realizatorzy innowacji są pomocni w określaniu przez uczniów potencjalnych kierunków w ich aktywności w życiu gospodarczym. Uczniowie poznają podczas zajęć możliwości dalszego kształcenia w systemie szkolnym i pozaszkolnym, poznają instytucje ułatwiające orientację zawodową i charakterystyki podstawowych grup zawodowych. Realizatorzy pomagają także uczniom odkrywać ich własne zainteresowania, zdolności, umiejętności, pasje, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego kierunku dalszego kształcenia. Celem innowacji jest również zapoznanie uczniów z istotą procesu decyzyjnego, kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji na podstawie racjonalnej analizy sytuacji i lokalnych struktur rynku pracy, poznanie metod aktywnego poszukiwania rynku pracy. Uczniowie uczą się sporządzania dokumentów niezbędnych do podjęcia aktywności w zakresie poszukiwania kierunków dalszego kształcenia i w przyszłości pracy.
Innowacja przewiduje przeprowadzenie cyklu zajęć systematycznych w ilości 30 godzin lekcyjnych dla każdej klasy.

ad.2

Jest to impreza szkolna o charakterze festynu dla uczniów klas gimnazjalnych i ich rodziców, podczas której prezentują się zaproszone szkoły ponadgimnazjalne w możliwie jak najbardziej interesujący i atrakcyjny sposób. Celem powyższego przedsięwzięcia jest zapoznanie uczniów i ich opiekunów z ofertą edukacyjną szkół średnich w formie prezentacji, stoisk, ulotek, afiszów, przybliżenie specyfiki szkół ponadgimnazjalnych i ewentualne zapoznanie z kryteriami rekrutacji. Poszczególne prezentacje przeplatane są występami uczniów naszej szkoły, którzy prezentują się przed swoimi rodzicami i przyszłymi szkołami. Całość imprezy poprowadzona w sposób dynamiczny i atrakcyjny sprawia, że szkoły ponadgimnazjalne bardzo chcą uczestniczyć w naszej giełdzie twierdząc, że jest to jedna z najlepiej przygotowanych giełd i w interesujący sposób zapoznająca przyszłych abiturientów w ofertą szkół średnich w Trójmieście. W tym roku startujemy już po raz trzeci dnia 9 marca 2005 r. w godzinach 16.30-18.30. Zapraszamy serdecznie.

ad.3

Poprzez wyjścia grupowe i indywidualne do powyższych instytucji chcemy dać młodzieży pełniejszą informację na temat planowania własnej kariery, kształcenia i wyboru kierunku zawodu. W trakcie tych wyjść uczniowie uczestniczą w bezpłatnych warsztatach z doradcą zawodowym, korzystają ze zgromadzonych zasobów informacji na rynku pracy, poszukują kierunków kształcenia za pośrednictwem Internetu i prasy. Poprzez wyjścia do instytucji udostępniamy młodzieży szeroki zakres informacji nt. zawodów m.in.: komputerową bazę danych o zawodach i możliwościach kształcenia, przewodniki i ulotki o zawodach. Młodzież na miejscu ma możliwość skorzystania z informatorów o szkołach i uczelniach, z katalogów instytucji szkoleniowych, z informacji o lokalnych rynkach pracy.
Młodzież uczestniczy także w dniach otwartych wybranych przez siebie szkół średnich, jednak do powyższych szkół uczniowie wybierają się indywidualnie po wcześniejszym przedłożeniu wychowawcy informacji od rodziców o planowanym wyjściu do szkoły średniej. Nasza szkoła zapewnia w tym zakresie pełną informację o terminach dni otwartych poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych.


ad.4

Również rodzice i opiekunowie uczniów naszego gimnazjum mogą liczyć na pomoc ze strony szkoły w zakresie dostarczenia wszelkich informacji dotyczących ofert szkół ponadgimnazjalnych. Na zebraniu z wszystkimi rodzicami uczniów klas III informujemy w miarę możliwości także o kryteriach i zasadach przyjmowania do szkół średnich, aby wspólnie ze swoimi dziećmi mogli podjąć najtrafniejszą decyzję dotyczącą wyboru dalszej drogi kształcenia.


Dzięki spójnemu programowi działań dla młodzieży i ich rodziców uczniowie przygotowywani są przez cały rok szkolny do podjęcia świadomej decyzji o kierunku dalszego kształcenia. Nie jest to wybór przypadkowy, a decyzja jest przemyślana i skonsultowana ze specjalistami i opiekunami. Wierzymy, że da to efekt zmniejszonej migracji uczniów po roku nauki w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie otrzymują pełną, rzetelną informację o aktualnej ofercie szkół średnich. Propozycja zintegrowanych i różnorodnych działań wymagała większego zaangażowania nauczycieli, pedagoga, dyrekcji szkoły, lecz dzięki temu wierzymy, że będą to działania efektywniejsze. Taka realizacja programu preorientacji zawodowej spowodowała większe zainteresowanie i duży odzew ze strony rodziców trzecioklasistów.

Opracowanie i przygotowanie: Dorota Kotwicka- pedagog Gimnazjum

Osoby odpowiedzialne za realizację programu:
Pedagog szkolny – Dorota Kotwicka
Nauczyciel WOS – Anna Wesołowska
Wicedyrektor – Katarzyna Dyguła


Kontakt:
Tel. 346-96-48
e-mail: zkpignr12@kki.net.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie