Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Myśl pozytywnie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 933 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Scenariusz lekcji wychowawczej dla uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej opracowany przez mgr Krystynę Skorupkę i mgr Jolantę Laskowską.

Temat: Myśl pozytywnie.

Cel: Uczenie się pozytywnego myślenia.

Materiały: kapelusz z kolorowymi kartkami, arkusze papieru, flamastry.

Część I

Nawiązanie do tematu.

Na co dzień spotykamy się z wieloma niepowodzeniami (coś gubimy, natrafiamy na trudne do pokonania przeszkody w dążeniu do pewnego celu), sytuacjami dla nas przykrymi lub kompromitującymi nas. Wzbudza to w nas ponure myśli, przygnębienie, zniechęca do jakichkolwiek działań. Możemy przyjąć bierną postawę czując się pokrzywdzeni przez los albo starać się spojrzeć optymistycznie i szukać wyjścia z sytuacji.

Część II

Podział klasy na 6 grup (z wykorzystaniem kapelusza z kolorowymi kartkami). Cztery grupy mają za zadanie podać przykład jednej przykrej sytuacji (nauczyciel zwraca uwagę, że nie może to być sytuacja tragiczna) w jakiej można się znaleźć a następnie odegrać ją na forum klasy. Pozostałe dwie grupy dzielą się na pesymistów i optymistów. Ich zadaniem będzie wyszukanie myśli optymistycznych i pesymistycznych po każdej odegranej scence.

Odegranie scenek (po każdej scence „aktorzy” zostają nagrodzeni oklaskami). Po każdej scence grupy pesymistów i optymistów prezentują odpowiednio negatywne i pozytywne myśli na temat każdej odgrywanej sytuacji. Po każdej „opracowanej” scence ewentualnie krótka dyskusja, komentarze, ze zwróceniem uwagi na to, że myślenie pozytywne ułatwia rozwiązywanie problemów i przeżywanie trudnych sytuacji.

Część III

Odwołanie się do znanych przysłów propagujących pozytywne myślenie. W widocznym miejscu na ścianie zostaje powieszony arkusz papieru, na którym jeden z uczniów zapisuje podawane przez klasę przysłowia i powiedzenia ludowe.


Np.
Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.
Mogło być gorzej.
Strach ma wielkie oczy.
Lepszy rydz niż nic.
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Do trzech razy sztuka.
Na bezrybiu i rak ryba.
Itp.


Uczniowie pojedyńczo wypowiadają się na temat przytaczanych przysłów oraz sposobu ich rozumienia.


mgr Krystyna Skorupka, mgr Jolanta Laskowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie