Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Andrzejkowe spotkania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1020 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Powoli zbliża się koniec kolejnego roku. Co przyniesie nowy ? Co zmieni na lepsze? Od dawien dawna ludzie wierzą w czary i wróżby. Okazja do przepowiadania przyszłości jest tuż, tuż. Są nią Andrzejki.
Sięgnijmy zatem do źródeł ludowej tradycji.

„ Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”- mówi stare przysłowie. Bo też wigilia św. Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu poznać swoją przyszłość.
Wróżby typu andrzejkowego były rozpowszechnione w całej niemal chrześcijańskiej Europie. Łączą się one jednak ze znacznie starszymi wierzeniami, według których w tym czasie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Można je wtedy było zapytać za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość.
Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednakże te ”Katarzynki” były mniej popularne i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Są one dziś rozpowszechnione w całej Polsce i stanowią doskonały pretekst do zabawy. Bywają one niezwykle różnorodne. Na ogół nikt nie traktuje ich poważnie, chociaż wiele osób uważa, że wprawdzie jest to tylko zabawa, ale czasem się sprawdza.
Zgodnie z tradycją ludową gromada zuchowa „Wesołe stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Racławówce w dn. 24 listopada spotkała się na wieczorze andrzejkowym, aby podtrzymywać zwyczaje.
W programie oprócz wróżb i wesołej zabawy nie zabrakło także muzyki. Tego dnia nasza sala wyglądała tajemniczo. Jej ściany ozdobione były rysunkami wykonanymi na brystolu. Przedstawiały diabły, czarownicę trzymającą szklaną kule, czarne koty oraz nieokreślone bliżej stwory. Świece, kadzidełka i przygaszone światła stwarzały nastrój sprzyjający wróżbom. Na drzwiach sali wisiał ozdobny napis:
Zanim wejdziesz na spotkanie
Powiedz coś na powitanie.
Zuchy wchodząc do sali, mówiły zabawne, miłe słowa. Przyniosły z sobą gałązkę wiśni lub czereśni przewiązaną wstążeczką z kartką, na której było napisane imię i nazwisko właściciela. Każdy z nich wkładając gałązkę do wazonu wypowiadał treść życzenia, na którego spełnieniu mu zależało. Gałązki te pozostaną do Bożego Narodzenia. Życzenie spełni się, jeśli gałązka zakwitnie w wigilię tego dnia.
Następnie wszyscy usiedli w kręgu. Gdy koło zostało utworzone, druhna wypowiedziała słowa:
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg
Niech wróci do mych rąk.
Po chwili do mrocznej sali weszły dwie wróżki, które były gospodyniami tego wieczoru. Zapaliły znajdujące się świece. Następnie zajęły miejsce w kręgu i jedna z nich rozpoczęła gawędę. Po recytacji wiersza „ Wieczór Andrzejkowy”
D. Gellner, druga z nich wyjaśniła cel spotkania i opowiedziała legendę o andrzejkowych wróżbach. Po takim nastrojowym występie wróżki zaprosiły do swoich kącików osoby chcące poznać przepowiednie gwiazd, liczb itp.
Wcześniej jednak zuchy wykonały swój czar:
Hokus- pokus- marokus
Obracam się na pięcie i wypowiadam zaklęcie
Hokus- pokus-, czary- mary,
Aby wróżby się spełniły, złóżmy dary.
Wszyscy uczestnicy zabawy wrzucali monety jednogroszowe do miski z wodą, która stała na środku sali. Rzut odbywał się przez lewe ramie, czyja moneta wpadła do wody, ten miał szansę na spełnienie życzeń.
Po wysłuchaniu wróżb, odczytaniu horoskopów, laniu wosku, na zuchy czekał słodki poczęstunek i miła zabawa przy muzyce.
Kolejną niespodzianką andrzejkowego wieczoru było pojawienie się postaci kominiarza, który na czołach uczestników palcem ubrudzonym sadzą zrobił „ znak szczęścia” i w sposób humorystyczny przedstawił losy całej gromady w najbliższym roku.
Na zakończenie andrzejkowego spotkania każdy zuch otrzymał literkę „A”,
a na jej odwrocie wpisał swoje największe marzenie na najbliższy rok. Literkę schował do kieszeni, blisko serduszka.

Pragnę nadmienić, że tego typu imprezy są dobrą okazją do nawiązywania
bliższych kontaktów, wzmacniają więzi koleżeńskie. Ponadto integrują gromadę zuchową i rozwijają aktywność wśród dzieci. Impreza ta miała charakter wspólnej zabawy zuchów i ich opiekunów.

A oto kilka propozycji wróżb :

1. Wróżba „ Łódeczki’’

Na brzegu miski z wodą umieszczone są symbole sprawności zuchowych. Zuch puszcza na wodę łódeczkę z orzecha włoskiego i delikatnie w nią dmucha. Dopłynięcie do portu - symbolu wróży zdobycie danej sprawności w najbliższym roku.

2. Wróżba „ Butelki”

Wszystkie zuchy stoją w kole . Na środku koła leży butelka, a wokół niej
gwiazdy- symbole. Każdy uczestnik kręci butelką i odczytuje symbol, który
wskazuje butelka.

3. Wróżba „ Cukierki ”

Aby dowiedzieć się ile prezentów zuchy otrzymają pod choinkę, biorą udział w kolejnej wróżbie. Zuchy szukają ukrytych w pomieszczeniu cukierków. Liczba znalezionych słodyczy oznacza liczbę prezentów.

4.Wróżba „Talerzyki”

Na stole rozłożone są talerzyki, a pod nimi różne akcesoria:
· choinka - prezent od Mikołaja
· but - będziesz tancerzem
· książka - uczony
· pierścionek – zaręczyny
· różaniec – osoba duchowna
· cukierek – słodkie życie
· klucze - dobrobyt
· pieniądze – bogactwo
Gospodyni wieczoru kolejno przekłada talerzyki, a zuchy wskazują na wybrany przez siebie talerzyk. Wybrany przez nich symbol to właściwa przepowiednia.

5. Wróżba „ Buty”

Wszyscy uczestnicy zdejmują po jednym bucie i odwracają się plecami do drzwi. Na sygnał wróżki rzucają but przez ramię za siebie. Ten którego but odwróci się noskiem do drzwi, może być pewien, że jego wróżba spełni się.

6. Wróżba „Symbolika cyfr”( od 1 do 9 )

Numerologia liczbowa to jedna z najstarszej wiedzy magicznej świata. Wróżka, każdemu zuchowi odczytuje przyszłość i cechy charakteru. Podstawą do wyliczenia jest data urodzenia. Wyrażona musi być jedną cyfrą, np. osoby urodzone 21 wykonują dodawanie 2+1=3 cyfra 3 jest podstawą wróżby.

Tych, którzy odwiedzili już wszystkie kąciki wróżb, wróżka zaprosiła do tradycyjnego „lania wosku” takim zawołaniem :
Czary –mary, a teraz wosku lanie
Co ma się stać niech się stanie.
Roztopiony wosk leje się przez ucho od klucza, gdyż klucz zamyka wszelkie sekrety i tajemnice.


Opracowały:
Grażyna Rejment i Lucyna Kogutek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie