Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program zajęć pozalekcyjnych muzyczno-tanecznych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3155 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 PROGRAM ZAJĘĆ
POZALEKCYJNYCH TANECZNO –MUZYCZNYCH


opracowany przez Roberta Korzeniowskiego


Wstęp
Muzyka i taniec są jednymi z najważniejszych form aktywności człowieka. Muzyka nie tylko „łagodzi obyczaje” ale przede wszystkim uaktywnia, wywołuje emocje lub po prostu jest świetnym środkiem na łagodzenie stresu. Muzyka towarzyszy człowiekowi od dawna i choć pojawiają się ciągle jej nowe formy i rodzaje to nie ulega wątpliwości, że każdy człowiek, który z nią obcuje jest kimś wyjątkowym, gdyż tak czyni właśnie kontakt z muzycznymi formami. Muzyka taneczna zaś aktywizuje nas ruchowo i sprawia, że jakaś cząstka naszego jestestwa realizuje się w jej dźwiękach sprawiając, ze czujemy się dowartościowani, odstresowani bądź po prostu zrelaksowani.

Muzyka i taniec nabierają szczególnego charakteru w placówce kształcenia specjalnego. Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną mogą dzięki tym formom aktywności rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności lub przeżywać otaczający świat.

Od kilku lat pracując z uczniami z upośledzeniem umysłowym wykorzystuję w swej pracy różnorodne formy aktywności muzyczno –tanecznej początkowo jako nauczyciel muzyki potem jako prowadzący zajęcia pozalekcyjne i uważam, że dzięki dobrze opracowanym, przemyślanym i przeprowadzonym zajęciom tego typu można zaktywizować do działania nawet najmniej aktywnego ucznia a nadpobudliwego wyciszyć i zrelaksować. Uważam, że zajęcia muzyczno –taneczne w formie pozalekcyjnej są nie tylko elementem organizacji czasu wolnego naszym uczniom ale przede wszystkim są świetną formą terapii przez sztukę. Dzięki muzyce i tańcowi nawet niepełnosprawny uczeń czuje się dowartościowany, potrzebny i może realizować swoje ukryte i nie zawsze dla nas czytelne i zrozumiałe marzenia.

Zakres tematyczny i cele zajęć

Program zajęć taneczno -muzycznych obejmuje szereg ćwiczeń zgrupowanych w pięć bloków tematycznych.
Są to:
1. Śpiew
2. Gra na instrumentach
3. Tworzenie muzyki
4. Taniec i ruch
5. Wiadomości i pojęcia
1. Śpiew: Ćwiczenia głosowe; Wykonywanie piosenek do akompaniamentu -piosenki znane; -nauka piosenek nowych. Cele:
-usprawnianie narządów artykulacyjnych odpowiedzialnych za śpiewanie; -bogacenie słownictwa; -rozwijanie pamięci słuchowej; -rozwijanie wyobraźni; -otwartość wobec grupy.
2. Gra na instrumentach: perkusyjnych, na dzwonkach, na gitarze -indywidualna. Cele: -ćwiczenie sprawności manualnej-ćwiczenie pamięci kinestetycznej-rozwijanie zdolności muzycznych-rozwijanie wyobraźni
3. Tworzenie muzyki: Tworzenie utworów jednoczęściowych na zasadzie pytań i odpowiedzi rytmicznych i melodycznych; Tworzenie muzyki na podstawie własnych doznań i osobowości; Zabawy muzyczne. Cele: -rozwijanie wyobraźni muzycznej-usprawnianie narządów mowy-otwartość wobec innych dzieci-rozwijanie osobowości
4. Taniec i ruch: Tańce grupowe; Układy i sekwencje ruchowe do muzyki. Cele: -integracja grupy-rozwijanie pamięci kinestetyczno –ruchowej-usprawnianie dużej motoryki-rozwijanie wyobraźni-otwartość wobec grupy.
5. Wiadomości i pojęcia: Trendy w muzyce; Współcześni wykonawcy polscy i zagraniczni. Cele: -bogacenie słownika -zaznajamianie z pojęciami i terminami muzycznymi

Charakter zajęć
Zajęcia i poszczególne ćwiczenia mają służyć rozwijaniu zainteresowań i zdolności uczniów naszej placówki i dlatego będą prowadzone w przyjaznej i pozytywnej atmosferze z wykorzystaniem różnych technik i ćwiczeń integrujących grupę oraz aktywizujących ich do działania.

Forma zajęć
Zajęcia muzyczno –taneczne prowadzone będą w formie spotkań indywidualnych i zespołowych z dziećmi i młodzieżą z lekką i umiarkowaną niesprawnością intelektualną z naszej placówki po zajęciach lekcyjnych.

Pomoce i środki
Podczas zajęć będzie wykorzystywany sprzęt i instrumenty muzyczne dostępne w placówce oraz inne środki pozyskane przez prowadzącego. Materiały potrzebne do programów służących promocji i prezentacji działań placówki będą pozyskiwane w porozumieniu z dyrektorem placówki.

Termin zajęć
Spotkania będą ustalane z dyrektorem placówki w każdym roku szkolnym. Zajęcia będą prowadzone nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Uczestnicy zajęć
Uczestnikami zajęć będą przede wszystkim uczniowie wchodzący w skład grupy artystycznej „Przyjaciele Różowej Pantery” a także inni chętni uczniowie, wykazujący umiejętności i zainteresowania tańcem i muzyką. Trzykrotna nieusprawiedliwiona absencja uczestnika podczas zajęć będzie traktowana jako niechęć do dalszego udziału w zajęciach. Uczeń taki może ponownie wziąć udział w spotkaniach w kolejnym roku szkolnym. Udział uczniów w danych zajęciach jest notowany przez prowadzącego.

Prezentacje dokonań
Podczas zajęć tworzone będą różne programy artystyczne i muzyczne, które następnie mogą być prezentowane na spotkaniach i imprezach na terenie placówki oraz innych imprezach poza placówką, służąc promocji dokonań i pracy z uczniami. Udział w imprezach poza placówką będzie ustalany z dyrektorem placówki.


opracowanie: Robert Korzeniowski

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie