Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Gry i zabawy, które warto wykorzystać

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1185 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 ZWYCZAJE ANDRZEJKOWE


PRZYSŁOWIA ZWIĄZANE Z ANDRZEJKAMI


Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.


Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Wróżby andrzejkowe były rozpowszechnione w całej chrześcijańskiej Europie. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa „andros”, czyli mąż, a także „andreios”, czyli odważny, silny.
Andrzejki łączą się jednak ze znacznie starszymi wierzeniami, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje wtedy możliwość zapytania ich, za pośrednictwem wróżb, o najbliższą przyszłość. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.
Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Lano na wodę ołów, obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże, np. jaki zawód będzie miał chłopiec w przyszłości wiat wróży piękne życie lub piękną żonę. Dziewczyny rzucały but za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Obierano jabłka, a z obierek odczytywano pierwszą literę imienia przyszłego męża. Co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miał się spełnić. Wieczorem panny wychodziły na podwórko i ze słomianego dachu wyrywały garść słomek. Jeśli była ich parzysta ilość, wróżyło to zamążpójście. Nasłuchiwały także szczekania psa- stamtąd przyjdzie przeszły kawaler. Puszczano na wodę dwa listki mirtu. Jeżeli zetkną się, wkrótce będzie wesele. Zdejmowano lewe buty- który byt pierwszy dojdzie do drzwi, ta dziewczyna wyjdzie za mąż. Wróżby z talerzykami polegały na tym, że wkładano pod nie różne przedmioty np. Lalkę, obrączkę, różaniec chleb itp. Są różne odmiany tej wróżby. Lepiono kulki z chleba, do środka wkładano kartki z imionami chłopców. Następnie puszczano je na wodę i czekano na wypłynięcie kartki z imieniem ukochanego. Obecnie kartki wkłada się pod poduszkę. DO izby wpuszczano gąsiora. Do której panny podszedł, ta wychodziła za mąż. Obecnie bawi się w ciuciubabkę- do środka wchodzi chłopiec z zawiązanymi oczami. Dziewczyny zaglądały do studni, by zobaczyć w niej odbicie przyszłego męża.


WRÓŻBY I ZABAWYLANIE Z WOSKU PRZEZ UCHO OD KLUCZA

Symboliczne znaczenie klucza- zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Próbowanie odkrycia co nam niesie los, przyglądając się cieniom woskowych tworów.


WYCHODZENIE BUTÓW ZA PRÓG

Dzieci oddają po jednym bucie. Buty kolejno wędrują przed uczniami.


RZUCANIE BUTEM ZA SIEBIE


Stojąc tyłem do drzwi, dzieci kolejno rzucają swój but za siebie, ponad swoją głową. Jeśli but upadnie tak, żę jego czubek skierowany będzie do wyjścia- osoba rzucająca wyjdzie za mąż, ożeni się. Jeśli but zwrócony będzie do wnętrza- rzucający pozostanie w stanie bezżennym.

PRZEKŁUWANIE SERC


Prowadzący wróżbę ma przygotowane trzy serca:

 Z wypisanymi imionami,
 Z cechami osób,
 Z nazwą zawodu,
Podczas wróżby następuje przekłuwanie serc szpilką, a następnie odczytywanie zapisów z drugiej strony serc. Jeśli szpilka trafiła w puste miejsce przy przekłuwaniu pierwszego serca (z imieniem) , zabawę z sercami należy przerwać, gdyż na zamążpójście należy poczekać.


WYCIĄGANIE KARTEK Z IMIONAMI


30 listopada Dzieci otrzymują małe karteczki, na których wpisują imię, które im się podoba(dziewczynki-żeńskie, chłopcy- męskie). Następnie wkładają je do dwóch różnych, kolorowych pudełeczek, z których teraz losują imiona wybrańców.

Można również wziąć do ręki kalendarz i otworzyć go na chybił trafił. Osoba obchodząca imieniny w tym dniu na który natrafiliśmy będzie naszym mężem lub żoną.

Można także zapytać o imię pierwszego napotkanego mężczyznę, a tak będzie miał na imię przyszły towarzysz życia.

WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 3 TALERZY

Pod talerzami leżą: obrączka, listek, różaniec. Nauczyciel za każdym razem „tasuje „talerze. Wylosowany symbol oznacza:
 Obrączka- rychłe zamążpójście,
 Listek- długotrwałe panieństwo,
 Różaniec- pójście do klasztoru,


WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 3 TALERZY

Pod talerzami ukryte są słoneczka z wymalowanymi buziami. Wylosowany kartonik wróży, jakich słoneczek(oznaczających wyniki edukacji) w tym roku szkolnym losujący będzie miał najwięcej.


WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 5 TALERZY


Pod talerzami znajdują się : cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Każdy z rekwizytów ma swoje tajemnicze znaczenie:
 Cukierek- życie słodkie i wesołe,
 Piórko- życie lekkie i przyjemne,
 Ziarenko pieprzu- życie pełne przygód,
 Muszelka- życie na morzu lub w dalekim kraju, kamyk- życie pracowite i pożyteczne,


WYKORZYSTANIE SYMBOLIKI CYFR- DATY URODZIN


Podstawą do wyliczeń jest data urodzenia, ale musi być ona wyrażona tylko jedną cyfrą(należy kolejno sumować cyfry tworzące pełną datę, otrzymana cyfra stanie się podstawą wróżby)

Znaczenie cyfr:

1 Jedynka jest symbolem Słońca. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Są to osoby uparte, wytrwałe w dążeniu do celu, godne zaufania, ale lubiące dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Ich kolory to: żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwy kamień: bursztyn.

2 Dwójka jest symbolem Księżyca. Są to osoby łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Ich szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i barwy od jasnożółtej do białej. Pomyślność przynosi im perła.

3 Trójka jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Są bardzo ambitne i odpowiedzialne. Ich kolory to: fiolet, wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Szczęśliwy kamień to ametyst.

4 Czwórka jest związana z Uranem. Urodzeni pod czwórką są uparci i sentymentalni. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania i wiernymi przyjaciółmi. Szczęśliwe kolory: jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Kamienie: szafir i opal.

5 Piątka jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku piątki są pogodni, impulsywni żywotni, inteligentni, towarzyscy i wszechstronni. Ich kolor to biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień- diament.

6 Szóstka jest symbolem planety Wenus. Są to osoby serdeczne, spokojne, towarzyskie. Ich najszczęśliwszymi kamieniami są turkusy, a kolorami- wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego.

7 Siódemka jest symbolem Neptuna. Są to romantyczne, niespokojne duchy, tęskniące za przygodą. Szczęśliwe kolory tej cyfry to wszystkie odcienie zieleni. Kamienie- opal, agat.

8 Ósemka jest symbolem Saturna. Ósemki są zamknięte w sobie i przez to często niedoceniane. Często, gdy stają przed trudnościami, rezygnują z działania, ale gdy uda im się przebrnąć przez nie- dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory to: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwy kamień- granatowy szafir.

9 Jest symbolem Marsa. Są niezależne i pełne pasji. Natury wojownicze, nie bojące się konfliktów. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie: rubin, granat, koral.


WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM KOŚCI DO GRY


Na podłodze lub ławce zakreślamy białą kredą krąg . Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:

1 Uważaj! Czekają cię jakieś niesnaski zarówno w szkole jak i w domu.

2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?

3 Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.

4 Poznasz nową koleżankę lub kolegę.

5 Osiągniesz dokładnie to co planowałeś.

6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
.
7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.

8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.

9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
.
10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.

11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.

12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.

13 Spotka cię coś przyjemnego.

14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.

15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu

16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.

17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.

18 Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.Opracowały: Konodyba Renata
M BW

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie