Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak tworzyć zespół klasowy?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6567 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
     We wrześniu przychodzą do szkoły uczniowie którzy zostali zapisani do” jakiejś” klasy. Należy pamiętać, że klasa jest częścią struktury organizacyjnej szkoły. Klasę tworzy dobór przypadkowy uczniów. Spotykają się uczniowie o różnych osobowościach z różnych środowisk społecznych. Na początku oprócz tego, że należą do jednej klasy , łączy ich jeszcze wychowawca, który też został im przydzielony. O tym jaka to będzie klasa zdecydują cztery czynniki:

 • liczna grupa uczniów /od 25 do 30 /
 • wychowawca klasy
 • rodzice uczniów
 • organizacja pracy szkoły
     W początkowej fazie decydujące znaczenie ma wychowawca ,który musi zebrać dane o uczniach oraz uważnie obserwować ich w szkole. W mojej pracy wychowawczej na pierwszym spotkaniu z nowymi uczniami rozdaję ankietę ,w której są pytania dotyczące ucznia i jego rodziny. Metoda obserwacji powinna również dostarczyć ciekawych spostrzeżeń na temat naszych uczniów. Zajmowanie miejsc przez uczniów w klasie na pierwszym spotkaniu, informuje nas że już nastąpił pierwszy dobór między uczniami. Na razie jest to na zasadzie wyglądu lub miłego słowa. Widzimy na przerwach uczniów chodzących grupkami. Nasi podopieczni zaczynają się poznawać i wzajemnie akceptować. Obserwujemy że są uczniowie którzy zaczynają dominować w klasie, wokół nich tworzą się grupy. Jest to podział na nieformalne grupki powiązane koleżeńskimi relacjami. W klasie zaczyna się tworzyć pewna struktura klasy.
     Podziały mogą być pozytywne lub negatywne. Jeżeli dobór dokonał się na zasadzie wspólnych zainteresowań ,to ta grupa może rozwijać się w dobrym kierunku. Jeżeli jest to podział na zasadzie wspólnych niepowodzeń szkolnych może to stanowić początek problemów wychowawczych.
     W nowej klasie zwracamy uwagę na uczniów negatywnie ustosunkowanych do grupy, nie nawiązujących bliższych kontaktów z kolegami , nie potrafiących współdziałać w grupie, odrzuconych lub izolujących się od klasy.
     Nie wolno dopuścić aby podziały się ugruntowały. Małe grupki mogą okazać się silne ponieważ wykształciły się na płaszczyźnie wspólnych zainteresowań ,wspólnego spędzania czasu a nawet przyjaźni. Wychowawca już na pierwszych lekcjach powinien przeprowadzić rozmowy z uczniami lub ankietę na temat ich oczekiwań wobec klasy jaką chcą stworzyć. Nasuną się tu pierwsze wnioski o kierunku pracy z naszymi uczniami .Każdy wychowawca w swoim planie wychowawczym ma na pewno dział poświęcony integracji zespołu klasowego. W pierwszym semestrze powinien zająć się tą tematyką, stosując metody socjometryczne, ankiety .
     Aby dobrze zdiagnozować klasę należy przeprowadzić rozmowy z rodzicami. Przynoszą one spojrzenie na ucznia z innej strony. Mamy sygnały od rodziców o problemach i trudnościach dzieci. Dowiadujmy się czy dziecko dobrze czuje się w klasie ,czy też jest odrzucone. Rodzice również wyrażają swoją opinie o klasie do której chodzi ich dziecko.
     Organizacja pracy szkoły wpływa również na funkcjonowanie klasy. Klasy mniej liczebne można szybciej zorganizować. Kierunki działania szkoły pozwalają wychowawcy na różnorodność zajęć z młodzieżą np. wyjazdy na wycieczki, wyjścia do kina ,teatru, muzeum.
     Należy obserwować działania uczniów w klasie. Jeżeli po pewnym czasie zauważymy następujące symptomy:
 • pomimo podziału na małe grupki, uczniowie potrafią być jednomyślni w podejmowaniu pewnych klasowych decyzji np. wyjście do kina, organizacja dyskoteki ,wyjazd na wycieczkę.
 • problemy niektórych uczniów stają się problemami klasy.
 • chętnie współpracują udzielając pomocy koleżeńskiej.
 • walczą wspólnie o swoje prawa.
     Możemy stwierdzić że rozpoczął się proces integracji w klasie. Momentu tego nie wolno nie zauważyć. Wychowawca powinien rozpocząć działania aby wzmocnić ten proces. Musi zrobić to dyskretnie i umiejętnie aby uczniowie wierzyli że dzięki ich staraniom w klasie jest „fajnie” Nauczyciel wychowawca powinien nauczyć się patrzeć na swych wychowanków i słuchać tego, co mówią do niego i między sobą. Powinien interpretować ich gesty ,miny i zachowania w różnych sytuacjach.
     Tworzenie zespołu klasowego jest pracą ciągłą, nie można określić czasu w którym powstanie bardzo dobry zespół klasowy . Bywa też czasami że mimo trudu włożonego w pracę z naszymi uczniami nie uda nam się stworzyć dobrego zespołu .

Opracowanie: Barbara Kozłowska
Nauczycielka geografii w Gimnazjum nr 4
Wychowawca klasy III

Literatura:
 1. D. Ekiert-Grabowska, Dzieci nie akceptowane w klasie szkolnej, WSiP , Warszawa 1982
 2. J. Radziewicz, Wychowawca i jego klasa, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, W-wa 1986
 3. M. Łobacki, Wychowanie w klasie szkolnej. WSiP Warszawa 1974
 4. Mostowska- Psiuk M, Propozycje zagadnień i działań wychowawczych w pracy wychowawcy klasowego, Warszawa:WEDA 1993

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie