Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak przekazujemy uczniom zasady poszanowania energii w życiu codziennym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 839 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

  O konieczności poszanowania energii, a ściślej oszczędzania energii, nie trzeba już dziś chyba nikogo przekonywać.
     My zasady te omawiamy z uczniami na lekcjach z przedmiotów: Geografia, Geografia z ochroną i kształtowaniem środowiska, Chemia oraz w ramach realizacji „ Ścieżki ekologicznej ”. Priorytetowym celem jest uświadamianie uczniom, że podstawowym źródłem energii pierwotnej w Polsce są kopalne paliwa stałe – węgiel kamienny i węgiel brunatny, których udział w bilansie energetycznym naszego kraju wynosi ok. 80%. W wyniku uruchomienia Bełchatowskiego Okręgu Paliwowo – Energetycznego znacznie wzrosło wykorzystanie węgla brunatnego, pomimo tego, jednak podstawę energetyki w dalszym ciągu stanowi węgiel kamienny.
     Wyraźnie podkreślamy, że surowce te, obok surowców mineralnych i rud metali, należą do wyczerpywalnych zasobów przyrody naszego kraju. Trudno jest prognozować, kiedy nastąpi ich wyczerpanie, ponieważ obecny postęp technologiczny nie pozwala przewidzieć, jaką energię będziemy użytkować za 50 czy 100 lat.
Wyczerpywalność zasobów uzależniona jest ponadto od intensywności pozyskiwania ich przez człowieka.
     Bilans produkcji energii jest w znacznej mierze oparty na zasobach nieodnawialnych. Ropa naftowa i gaz ziemny są mniej uciążliwe niż paliwa stałe, stąd też obserwujemy rozwój elektrowni i elektrociepłowni pracujących na oleju opałowym. Właśnie spalanie węgla o niskiej kaloryczności, jakim jest węgiel brunatny, powoduje większe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, niż spalanie ropy naftowej czy gazu ziemnego. Poważny problem stanowią też szkody górnicze, powstałe w związku z wydobywaniem zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego, które przejawiają się w częściowym lub całkowitym zniszczeniu terenów eksploatacyjnych oraz zanieczyszczeniu środowiska.
     W dalszej kolejności uświadamiamy uczniom, co oni osobiście mogą zrobić dla poszanowania energii w naszym kraju. Jako przykład podajemy urządzenia używane w gospodarstwach domowych, z których praktycznie wszystkie są zasilane energią elektryczną. Radzimy uczniom, by rozejrzeli się po własnych mieszkaniach i zastanowili, czy takie urządzenia jak: radio, telewizor, komputer, zestaw stereo, oświetlenie, itp. muszą być w danej chwili włączone. Przypominamy im o konieczności wyłączania oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa oraz wyłączania urządzeń, z których nikt w danej chwili nie korzysta.
     Niektórzy uczniowie stwierdzają, że taka codzienna baczna uwaga, żeby nie zapomnieć wyłączyć nieużywanego urządzenia, jest prawie niemożliwa do wykonania w dzisiejszym zabieganym życiu.
Wyjaśniamy im, iż takie „energooszczędne” zachowania nie wymagają specjalnie napiętej uwagi, bowiem po pewnym czasie, gdy wyrobimy u siebie takie nawyki, będziemy te czynności wykonywać wręcz automatycznie. Podkreślamy naszym uczniom, że wspomniane wyżej drobne, codzienne ograniczenia przekładają się w ciągu roku na znaczne oszczędności w opłatach za energię elektryczną.
     Zwracamy dalej uwagę na to, że wszystkie urządzenia elektryczne używane w naszych gospodarstwach domowych, tylko na pozór wyglądają niewinnie, a jednak przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego; zużywają one prąd wytwarzany w elektrowniach i elektrociepłowniach, które są odpowiedzialne za emisję do atmosfery łącznie 70% tlenku siarki (IV) – SO2. Związek ten to gaz bezbarwny, o ostrym, duszącym zapachu, powstaje m.in. w wyniku spalania zanieczyszczonych siarką paliw stałych i płynnych. W powietrzu SO2 utlenia się do tlenku siarki (VI) – SO3, a ten z kolei łatwo reaguje z parą wodną zawartą w powietrzu tworząc kwas siarkowy (VI) – H2SO4. W tym miejscu nie sposób pominąć wpływu, jaki ma kwas siarkowy (VI) :

  • zatruwa wszystkie organizmy żywe;
  • powoduje silną korozję żelaza, stali, miedzi;
  • niszczy materiały budowlane;
  • na zanieczyszczenia siarkowe szczególnie wrażliwe są drzewa iglaste, jak sosna, świerk, czy jodła;
  • u ludzi SO2 i H2SO4 wywołują choroby dróg oddechowych, oczu, a nawet nowotwory.
Pozostałe 30% dwutlenku siarki pochodzi z pojazdów samochodowych, palenisk domowych i zakładów przemysłowych.
     Kolejnym surowcem energetycznym wykorzystywanym w naszym kraju i zaliczanym do wyczerpywanych zasobów przyrody jest gaz ziemny. Uczniom przypominamy następujące zasady oszczędnego użytkowania gazu: jeżeli mamy włączony palnik gazowy, a płyn w naczyniu już zaczął się gotować, należy zmniejszyć wielkość płomienia na palniku. Tym samym zmniejszamy również nawet o połowę zużycie gazu.
     Dalej informujemy uczniów, że częstym błędem w korzystaniu z gazu w gospodarstwach domowych jest ustawianie płomienia palnika poza średnicę dna ogrzewanego naczynia. Płomień wychodzący poza środkową część dna naczynia wcale nie przyspiesza procesu gotowania, wręcz odwrotnie – zwiększa tylko nieefektywne zużycie gazu. Można z całą pewnością stwierdzić, że jest to zasada, o której pamięta niewiele osób, lub znając ją nie przywiązują uwagi do istoty tego problemu.
     Inną, ważną kwestię stanowi uświadamianie uczniom, że często praktykowane, ale wręcz niedopuszczalne jest dogrzewanie pomieszczeń otwartym płomieniem gazu. To największa rozrzutność w użytkowaniu tego surowca energetycznego, nie wspominając już o ogromnym niebezpieczeństwie.
     Na lekcjach prosimy też uczniów o przekazywanie omawianych przez nas zasad poszanowania energii w życiu codziennym również dorosłym domownikom, co naszym zdaniem przyczynia się do poszerzenia kręgu osób rozumiejących potrzebę ekonomicznego korzystania z wyczerpywalnych zasobów przyrody. Tą drogą chcemy jeszcze rozbudzać u ludzi świadomość ekologiczną.
     Nasi uczniowie stwierdzają, że oszczędzanie nie należy do mocnych stron polskiego społeczeństwa. I nie są odosobnieni w swojej opinii.
     Na zakończenie powyższych rozważań przytaczamy powiedzenie wybitnego polskiego filozofa, profesora Tadeusza Kotarbińskiego, który powiedział: „Nie mnożyć byt nad potrzebę ”. Naszym zdaniem powinno ono stanowić nasze motto w temacie ochrony środowiska naturalnego, a w szczególności w racjonalnej eksploatacji wyczerpywalnych zasobów energetycznych. A nie jest to możliwe bez znajomości zasad poszanowania energii w życiu codziennym, które staramy się systematycznie i dobitnie przekazywać swoim uczniom.

mgr inż. Joanna Moyseowicz
mgr inż. Pavol Ušák

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie