Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Co wiemy o Polsce?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1850 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Konspekt zajęcia

 1. Temat: Co wiemy o Polsce?
 2. Grupa wiekowa 5-6 latki
 3. Cel hospitacji: Współdziałanie i prezentowanie wiedzy.
 4. Cel ogólny:
  • tworzenie okazji do wymiany informacji,
  • podejmowanie prób oceniania,
  • wzbudzanie zainteresowania obrazem i tekstem.
 5. Cele operacyjne:
  • dziecko słucha wypowiedzi innych,
  • kończy rozpoczęte zadania,
  • pracuje w zespole,
  • czyta napisy (6latki),
  • wymienia poglądy,
  • ocenia swoją pracę i pracę kolegów,
  • zna melodię hymnu, hejnału mariackiego, krakowiaka, piosenkę Kaszubskie jeziora i Za górami, za lasami,
  • zna legendy ( Złota kaczka, Wars i Sawa, Siedem kolorów, Hejnał mariacki, Śpiący rycerze, Smok wawelski,
  • rysuje na temat określony.
 6. Pomoce: napisy, 2 duże mapy Polski wyrysowane na arkuszu szarego papieru, ilustracje przedstawiające miejsca, zabytki, rzeczy i przedmioty charakterystyczne dla Gdyni i Pomorza, Warszawy, Krakowa i gór, kaseta z nagraniami muzycznymi, kostka do gry, 2 plecaki z akcesoriami, kartki, klej, pisaki, postać barana, syreny, nici, fartuszek, korona, piórka, trąbka, tarcza.
 7. Przebieg zajęcia
  • Wyliczanka „Lubię chodzić do zerówki”
  • Dzieci podają adres przedszkola- ulica, dzielnica, miasto, kraj.
  • Praca w dwóch zespołach- nauczycielka przypomina o kontrakcie pracy w zespole, dzieli grupę na 2 zespoły, dzieci otrzymują koperty w nich umieszczone są napisy i ilustracje np. Wisła, Gdynia, smok wawelski, Błyskawica, obrazek ilustrujący herb Warszawy, plażę, kolejkę górską itp. W każdej kopercie są inne napisy i ilustracje, które związane są z Polską, jej symbolami, zabytkami, legendami, strojami regionalnymi, przedmiotami charakterystycznymi dla regionów. Dzieci po wspólnej naradzie muszą umieścić je w odpowiednim miejscu na mapie i przykleić.
   Gdy praca będzie skończona grupa I przechodzi do mapy wykonywanej przez grupę II, a grupa II do mapy grupy I. Dzieci sprawdzają poprawność wykonania zadania przez kolegów z innej drużyny.
  • Zagadki muzyczne- dzieci po usłyszeniu fragmentu rozpoznają i podają nazwę takich melodii, jak: krakowiak, hymn, hejnał mariacki, piosenek: „Za górami, za lasami” i „Kaszubskie jeziora”.
  • Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”.
  • Quiz- dzieci kolejno rzucają kostką i wykonują zadanie, jakie kryje się pod odpowiednio wyrzuconą liczbą oczek .
   Pytania, zadania odpowiadającej danej liczbie oczek wyrysowane są na dużej kartce i tak :
   1. Podaj odpowiedź ( Jak nazywa się nasze morze? Jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce? Jak wygląda godło Polski/ itp.
   2. Które miejsce w Gdyni pokazałbyś koledze z innego miasta?
   3. Mapa ( Pokaż na mapie Gdynię, morze, Wisłę, Warszawę).
   4. Legendy ( Z jaką legendą kojarzy się dany przedmiot? Np. korona- Złota kaczka, fartuszek- Legenda o siedmiu kolorach itd.
   5. Które miejsce w Polsce chciałbyś zobaczyć i dlaczego?
   6. Wyliczanka- dziecko, które wylosowało to zdanie wybiera dowolną wyliczankę, którą mówią wszystkie dzieci. Jeżeli, dziecko będzie miało problem z wykonaniem zadania, pytanie przejmuje jego grupa i wspólnie szukają odpowiedzi.
  • Praca w zespołach- każda z grup otrzymuje plecak, w którym są: butelka wody, sandały, łyżeczka, kanapka, książka, lusterko, baton, płaszcz przeciwdeszczowy, mapa, dezodorant, maskotka, polar, bandaż, kaseta CD, plaster. Dzieci, po obejrzeniu zawartości, mają uzgodnić wspólnie i zapakować do plecaka jedynie te rzeczy, które są niezbędne na jednodniową wyprawę w góry. Po wykonaniu zadania grupa I sprawdza plecak grupy II i odwrotnie.
  • Rysowanie na temat- dzieci siedzą w 2 kołach, przed nimi ułożone są tacki a na nich kartki i pisaki. Grupa I rysuje na temat „ Góry, nasze góry” grupa II na temat „ Morze, nasze morze”. Rysowaniu towarzyszy muzyka instrumentalna, gdy muzyka cichnie dzieci przesuwają się po kole na miejsce kolegi i rysują dalej ale na kartce kolegi. Dzieci muszą się przyjrzeć pracy sąsiada aby dalej kontynuować pracę na dany temat. Po kilku minutach następuje kolejne przesunięcie i zmiana miejsca pracy. Zmiany dokonuje tyle razy aby dzieci powróciły na miejsce, które miały na początku rysowania.
  • Prezentacja prac, zawieszenie ich w sali. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Anna Bonalska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie