Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podróż po europie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 864 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Scenariusz z okazji Dnia Europejczyka
AUTORKA: Joanna Chołuj

W dniu dzisiejszym wybieramy się w niezwykłą podróż po Europie. Podróż będziemy odbywać balonem wypełnionym gorącym powietrzem, który zaraz wystartuje i przeniesie nas do różnych państw. Chcemy poznać mieszkańców tych krajów.

Lecimy ponad polami, lasami, łąkami i górami. Balon obniża lot i ląduje w Belgii.

Lektor: Stolica Belgii- Bruksela jest jednocześnie stolicą Unii Europejskiej. Unię Europejską utworzyło w 1992 roku 12 państw; Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia. Później do tych krajów dołączyły: Austria, Szwecja i Finlandia. Hymnem UE jest kompozycja Ludwika van Beethovena do tekstu

Ody do radości Fryderyka Schillera.Posłuchajmy!

(wspólne śpiewanie hymnu Unii Europejskiej)

L: Nasz balon kieruje się na północ, z dala widać Amsterdam - największe miasto i stolicę Holandii. Wzrok nasz przykuwają pola pełne kolorowych tulipanów i wiatraków. Pierwsze holenderskie tulipany zakwitły wiosną 1594 roku. Cebulki tych kwiatów zostały sprowadzone do Holandii z Cesarstwa Tureckiego. Obecnie Holandia jest największym eksporterem kwiatów ciętych na świecie.

(uczennica rozdaje zgromadzonym tulipany)

L: O mały włos zahaczylibyśmy o wieżę Eiffla. Wylądowaliśmy tuż pod Paryżem w Ogrodach Wersalskich. Pola Elizejskie prowadzą nas do Łuku Triumfalnego, który wraz z wieżą Eiffla stał się symbolem stolicy Francji. Paryż od lat jest uważany za stolicę mody. Pokazy mody w tym kraju uchodzą ciągle za najbardziej prestiżowe, a francuscy kreatorzy mody osiągają międzynarodowe sukcesy.

(pokaz mody kilku uczniów)

L: W oddali widzimy Księstwo Luksemburg, maleńki kraj leżący za wschodnią granicą Francji. Jego całkowita powierzchnia wynosi zaledwie 2,586 km², a jego najdłuższa oś łącząca północ z południem wynosi 82 km. Luksemburg stał się centrum finansowym na skalę światową. Banki odgrywają wielką rolę w rozwoju ekonomicznym tego kraju. Tutaj znajduje się Europejski Bank Inwestycyjny.

(uczeń pokazuje wszystkim plakat, gdzie przedstawione są monety i banknoty euro )

L: Kierując się na wschód mijamy Berlin - stolicę Niemiec i lądujemy
w Bawarii największym landzie niemieckim, bogatym w lasy, góry i zamki.
W Monachium słychać krzyki i śpiewy kibiców. To przecież słynny Bayern München rozgrywa mecz ze znaną Barceloną.

(dwóch uczniów ubranych w koszulki zespołu Bayern i Barcelony odgrywają scenkę z meczu piłkarskiego)

L: Teraz lecimy nad zaśnieżonymi Alpami. Świeci słońce, ludzie siedzą obok chat i witają nas mówiąc Grüß Gott! Lądujemy w stolicy Austrii -Wiedniu.
Tutaj żył i tworzył Johann Strauß - kompozytor słynnych walców wiedeńskich. Właśnie odbywa się koncert w pałacu Schönbrunn - dawnej siedzibie cesarza Franciszka Józefa. Posłuchajmy!

(kilka par tańczących walca J. Straußap pt. Odgłosy wiosny)

L: Jest coraz cieplej, zbliżamy się do Morza Śródziemnego.
Lądujemy w Wiecznym mieście Rzymie - stolicy Włoch i jednym
z najważniejszych ośrodków historycznych świata. W centrum miasta widzimy Watykan ze wspaniałą Bazyliką św. Piotra. Spacerując po ulicach Rzymu ludzie pozdrawiają nas Bon giorno! Jesteśmy głodni więc idziemy do restauracji, gdzie serwują włoską narodową potrawę spaghetti i oczywiście pizzę. Smacznego!

(poczęstunek kawałkami pizzy)

L: Prosto z Włoch lecimy w kierunku Grecji, z dala widać Ateny - stolicę kraju i wznoszące się ponad miasto wzgórze Akropolu. Jest ona również celem amatorów wypoczynku na słonecznej plaży. Grecja to również ponad 2000 wysp rozsianych na Morzu Egejskim i Jońskim. Przechadzając się uliczkami miasta spotykamy ludzi bawiących się i tańczących sirtaki do melodii Greka Zorby.

(uczniowie tańczą sirtaki)

L: Teraz musimy przebyć długą podróż nad Morzem Śródziemnym aby wylądować w stolicy Hiszpanii- Madrycie. Wszyscy witają nas słowami Buenos dias! A cóż to za zamieszanie na ulicach? Gzie ci wszyscy ludzie podążają? Oglądać Corridę - słynną walkę człowieka z bykiem. Korzenie tego symbolicznego rytuału sięgają starożytności i wciąż stanowi on nieodłączny element kultury hiszpańskiej.

(dwóch uczniów przebranych za byka i torreadora odgrywaja scenkę walki)

L: Przenosimy się teraz do Portugalii, leżącej wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. Portugalia słynie z wielkich odkryć znanych podróżników, takich jak Henryk Żeglarz, Bartolomeo Diaz, Vasco da Gama czy Magellan, który jako pierwszy opłynął ziemię w latach 1519-1522.

(uczeń pokazuje drogę Magellana na globusie)

L: Wyobrażając sobie, że płyniemy karawelą po Oceanie Atlantyckim kierujemy się do Wielkiej Brytanii. Tym razem lądujemy tuż przy najbardziej charakterystycznym obiekcie Londynu czyli Big Benie. Przyglądającym się nam chłodno Anglikom mówimy Hello! O piątej po południu pijemy filiżankę herbaty.

(uczeń podaje filiżankę herbaty, np. p dyrektorowi)

L: Pokonując Morze Irlandzkie zatrzymujemy się w Irlandii. Jest to kraj nazywany "szmaragdową wyspą". Ze względu na bliskość morza i duże opady deszczu przyroda ma soczyście zielony kolor. Zieleń jest również kolorem noszonym tradycyjnie w dniu Świętego Patryka, 17marca, który jest świętem narodowym Irlandii. Teraz posłuchajmy jednego z przebojów znanej irlandzkiej grupy rockowej U2.

(wysłuchanie nagrania piosenki I still hevent found whatI`m zespołu U2)

L: Lecimy teraz nad Morzem Północnym, balon obniża się, widzimy podobną do warszawskiej syrenki słynną kopenhadzką Syrenkę, witającą wpływające do portu statki. Dania jest atrakcyjnym miejscem spędzania wakacji. Jednym
z największych miejsc jest Legoland, czyli kraina z 45 milionów klocków. Dzieci na całym świecie uwielbiają się bawić klockami Lego.

(uczeń na oczach wszystkich buduje zamek z klocków Lego)

L: Nasz balon kierujemy w stronę Szwecji, zaczyna się robić coraz chłodniej. W północnej Szwecji zimy są długie i surowe, a w pewnych okresach panuje tu noc polarna, zaś lato jest jednym jasnym dniem; w czerwcu i lipcu słońce nie zachodzi w ogóle. A któż to się do nas zbliża? To Pippi Langstrumpf, jedna z najlepiej znanych postaci szwedzkiej literatury - jest najsilniejszą dziewczynką na świecie. Została stworzona przez Astrid Lindgren - autorkę książek dla dzieci.

(uczennica przebrana za Pippi biega wołając: hej, Pippi Langstrumpf to właśnie jestem ja! )

15. W dalszej podróży gościmy w Finlandii, gdzie spotykamy się ze św. Mikołajem. Co roku w Laponii, gdzie mieszka odwiedza go ok. milion gości przybyłych z licznych krajów. My też go odwiedziliśmy i też dostaliśmy prezenty.

(uczeń przebrany za Mikołaja rozdaje symboliczne prezenty)

L: Naszą podróż kończymy w Polsce, w której czujemy się najlepiej. Spotkanym ludziom mówimy Cześć! i przybijamy piątkę. Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej!
A cóż to za melodię słychać w oddali? To polonez - nasz narodowy taniec.

(kilka par tańczy poloneza Ogińskiego)

Dziękujemy! Na koniec zaśpiewajmy wspólnie piosenkę, której treść mówi
o pięknym i szczęśliwym świecie, widzianym okiem astronauty z dalekiego kosmosu. (wszyscy śpiewają piosenkę Keine Grenzen grupy Ich Troje).

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie