Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Analiza przypadku Emila mającego problemy z nauką

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2000 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Opracowała Jolanta Stromkowska

Analiza przypadku Emila mającego problemy z nauką zaniedbanego wychowawczo,

Identyfikacja problemu
     Emil był moim wychowankiem przez trzy klasy nauczania zintegrowanego. Był chłopcem zaniedbanym wychowawczo, materialnie i emocjonalnie. Od początku pracy w klasie pierwszej wyraźnie odróżniał się od reszty rówieśników swoim wyglądem. Często przychodził na zajęcia niedomyty, nieuczesany, ubranie jego często było brudne, pogniecione. Czuć było, że przez wiele dni nie zmienia bielizny. Nie posiadał też podstawowych nawyków higienicznych. Jego słownik był ubogi, wręcz prymitywny. Początkowo chłopiec nie był akceptowany przez rówieśników. Matka, jeśli tylko pojawiała się w szkole sprawiała wrażenie zainteresowanej sprawami syna, słuchała uwag i moich spostrzeżeń. Nie realizowała jednak ustaleń, łamała obietnice. Jedyną osobą, która zawsze była przy nim była Agnieszka, koleżanka z sąsiedztwa. Dzieci przychodziły do szkoły razem, razem też wracały po lekcjach.
     Problem pojawił się, gdy Agnieszka szybko znalazła w nowej klasie koleżanki, zaś Emila koledzy wyraźnie unikali. W tym czasie chłopiec zaczął kłamać, dopuszczał się drobnych kradzieży na terenie klasy, zaniedbywał naukę szkolną, wykazywał brak motywacji do nauki, często opuszczał zajęcia bez poważnej przyczyny. Z czasem matka zaczęła unikać kontaktów ze szkołą, zaś chłopiec zaczął z agresją reagować na drobne zaczepki ze strony kolegów.

Geneza problemu

     Poczynione obserwacje, analiza dokumentów z przedszkola i wywiad z matką, potwierdziły ciężką sytuację materialną rodziny Emila. Matka, jest bezrobotna bez prawa do zasiłku,/ wydaje się, że nie szuka pracy/ ojciec od dłuższego czasu pracuje jako robotnik budowlany w odległości około 70 kilometrów od domu. Do rodziny przyjeżdża tylko w weekendy. Oboje rodzice nadużywają alkoholu. Mieszkają w starym i zniszczonym budownictwie. Ich mieszkanie jest małe i zaniedbane. Rodzina otrzymuje wsparcie z opieki społecznej.
     Emil ma młodszą siostrę, którą często musi się opiekować. Ma też starszego brata, ale ten na stałe mieszka z babcią, nie wiadomo, dlaczego nie mieszka z rodzicami. Z relacji Emila wynika, że bardzo rzadko przychodzi do domu. Rodzice poświęcali im niewiele uwagi. Zdarzało się, że po powrocie do domu chłopiec zastawał zamknięte drzwi. To matka po spotkaniu ze znajomymi /bardzo często z matką Agnieszki/ zasypiała i zapominała o dzieciach. W takiej sytuacji Emil w pierwszej klasie chodził do domu Agnieszki, która mieszkała obok i tam czekał na sygnał matki do powrotu. Później, gdy miał klucz wracał cicho do domu zostawiał tornister i najczęściej wymykał się z domu na podwórko. Tam można było go spotkać o każdej porze, czasem do bardzo późna. Ten brak opieki, brak zainteresowania jego rozwojem i niewydolność wychowawcza spowodowały stopniowe narastanie zaległości w szkole, wręcz hamowały jego rozwój intelektualny.
     Chłopiec zapominał o pracach domowych, bardzo często nie miał potrzebnych przyborów szkolnych. Początkowo koledzy pożyczali „zapomniane” przybory, szczególnie na zajęcia artystyczne, szybko jednak dało się odczuć, że nie przynosił materiałów i wręcz domagał się ich od kolegów. Podobnie było z drugim śniadaniem. Emil nigdy nic nie przynosił do jedzenia. Początkowo za moją namową koledzy dzielili się z nim kanapką czy owocem, z czasem zaczął to traktować jako obowiązek kolegów, potrafił skarżyć się na kolegów, gdy nie chcieli się z nim dzielić.

Znaczenie problemu
     Sytuacja chłopca w klasie stawała się przykra. Wyraźnie czuł się gorszy, szczególnie, gdy wezwana matka przychodziła pod wpływem alkoholu. Koledzy wyraźnie unikali Emila tłumacząc, że „od Emila śmierdzi”. Zaczęli przezywać go „gilek”. W takiej sytuacji chłopiec zaczął unikać kontaktów z rówieśnikami i szukać wsparcia wśród znacznie starszych kolegów z podwórka, często opuszczał zajęcia bez powodu, biegał wówczas po podwórku. Natomiast po kilku dniach nieobecności przynosił usprawiedliwienie od matki. Czasem tłumaczył nieobecność rodzinnymi zakupami. Zaczął dopuszczać się drobnych kradzieży, straszył młodszych uczniów starszymi kolegami z ulicy. Wyraźnie brakowało mu motywacji do nauki, pracował niestarannie, niedokładnie np. na matematyce do działań wpisywał wymyślone wyniki, nie odrabiał prac domowych. Efektem były coraz gorsze wyniki w nauce.

Prognoza
     Zaniechanie jakichkolwiek oddziaływań ze strony szkoły sprawiłyby, że Emil zniechęciłby się do kolegów i do szkoły. Pogłębiłoby to jego kłopoty z nauką. Brak jakiegokolwiek wsparcia mogło utrwalić przekonanie wśród rówieśników, że jest on niedomytym, kłamliwym, chuliganem.

Prognoza negatywna- Emil przestaje uczęszczać na zajęcia, narastają jego kłopoty z nauką, może to doprowadzić nawet do drugoroczności. Jednocześnie koleżeństwo ze znacznie starszymi chłopcami, zły przykład sposobu na życie ze strony rodziny i łatwość manipulacji nim, mogły utrwalić skłonności do chuligaństwa i kradzieży, w przeszłości może nawet poważnych.
Prognoza pozytywna- prowadzenie działań naprawczych może wyzwolić wiarę we własne możliwości, chłopiec znajduje wartościowych kolegów wśród rówieśników, którzy stają się wzorcem do naśladowania, poznaje inne „trudniejsze” sposoby na życie, zaczyna dbać o higienę osobistą, zauważa pozytywne strony nauki i osiąga coraz lepsze wyniki w nauce.

Zadania naprawcze
     Przez trzy lata systematycznie pracowałam nad zmianą jego zachowania i motywacją do nauki. Nie było to łatwe, szczególnie, że nie mogłam liczyć na pomoc rodziny Emila.
Przyjęłam za najistotniejsze w pracy chłopcem:

  • Prowadzenie, o ile to możliwe częstych rozmów z rodzicami.
  • Prowadzenie częstych rozmów z chłopcem.
  • Zapewnianie udziału w zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych.
  • Konsultacje z pedagogiem szkolnym
  • Konsultacje z pielęgniarką szkolną
  • Zapewnienie udziału w zajęciach grupy socjoterapeutycznej prowadzonej przez specjalistów z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej
  • Skierowanie do Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej na badania i wdrażanie zaleceń poradni
  • Zapewnienie możliwości odnoszenia choćby najdrobniejszych sukcesów na zajęciach
  • Stosowanie licznych pochwał, czasem za drobiazgi
  • Przeprowadzenie zajęć integrujących zespół klasowy
Efekty oddziaływań
     Po wielokrotnych rozmowach z Emilem i jego matką nastąpiła niewielka poprawa w jego wyglądzie i zachowaniu. Szczególnie w klasie trzeciej, gdy zauważył potrzebę mycia się i sam odczuł, że gdy jest czysty koledzy chętniej z nim przebywają. Chłopiec stał się znacznie spokojniejszy, zaczął odrabiać prace domowe /chociaż w dalszym ciągu niechlujnie/, matka zaczęła przychodzić do szkoły trzeźwa. Dalej bardzo rzadko przynosi potrzebne przybory szkolne. Emil przede wszystkim znalazł kolegę w klasie, został zaakceptowany przez rówieśników, chyba zapomnieli o Emila „wyskokach”. Sukcesem jest całkiem dobrze napisany przez niego test kompetencji w klasie trzeciej. Najważniejsze, aby oddziaływania na jego zachowanie były kontynuowane w klasach starszych.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie