Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy komputer jest zagrożeniem dla dziecka?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1074 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Dla dorosłych komputer i dostęp do Internetu to narzędzia pracy zawodowej . Dla kilkulatka to przede wszystkim źródło rozrywki. Gry i programy komputerowe mogą wspomagać rozwój dziecka. Mogą też, niestety odbić się na nim bardzo niekorzystnie.
Obcowanie z komputerem ma wiele zalet. Pomaga w edukacji i rozwoju dziecka. Właściwy dobór programów edukacyjnych może ułatwić mu zdobywanie wiedzy, ponieważ kształtuje logiczne myślenie i uczy kojarzenia faktów, a także wytrwałości i cierpliwości. Praca z komputerem wymaga szybkiego podejmowania decyzji. Doskonali naszą spostrzegawczość i zręczność. Wymaga od nas refleksu i podzielności uwagi.
Mimo tych niewątpliwych zalet trudno lekceważyć zagrożenia związane z nieograniczonym dostępem dziecka do Internetu i nieodpowiednich dla niego gier.
Przesiadywanie przed monitorem może odbić się niekorzystnie nie tylko na zdrowiu fizycznym kilkulatka (pogłębią się np. wady postawy i zmęczenie oczu, po dłuższym czasie może nawet dojść do krótkowzroczności)., ale i na jego niedojrzałej psychice. Układ nerwowy dziecka jest atakowany strumieniem dźwięków i wielobarwnego światła, a emocje związane z przeżyciami w wirtualnym świecie są tak różnorodne, że pojawić się mogą u niego kłopoty z koncentracją i myśleniem, nawiązaniem więzi uczuciowej z najbliższymi czy wyobcowanie z rzeczywistego świata.
Zagrożeniem dla dziecka jest również niekontrolowany dostęp do Internetu. Informacje, które może tam znaleźć, są niekiedy groźne dla jego podatnej na manipulację psychiki.

Co to jest Internet?
Internet to globalna sieć komputerowa oparta na protokole komunikacyjnym TCP/IP (ang. Transmission Control Protocol/ Internet Protocol).
Jest największą siecią komputerową na świecie, złożoną z ogromnej liczby mniejszych sieci. Łączy komputery na wszystkich kontynentach, pozwala na wymianę informacji i usług, umożliwia dostęp do ogromnego stale rosnącego zasobu informacji z całego świata.

Burzliwy rozwój Internetu, którego jesteśmy świadkami w ostatnich latach, u osób niezorientowanych może wywołać wrażenie, iż sieć ta jest wynalazkiem bardzo świeżej daty.
Tymczasem historia Internetu sięga już ponad ćwierć wieku wstecz.
Początek rozwoju sieci został zainicjowany, potrzebami militarnymi Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na wystrzelenie przez Związek Radziecki Sputnika, pierwszego sztucznego satelity Ziemi, w 1957 roku w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych powołano specjalną agencję pod nazwą ARPA( Advanced Research Project Agency - czyli Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych). Głównym jej zadaniem było opracowanie nowych technologii informacyjnych dla celów militarnych.
W Polsce rozwój Internetu nastąpił w latach 90 - tych. Pierwszymi miastami połączonymi z siecią były: Warszawa i Wrocław. W 1994 roku ruszył program podłączenia szkół średnich do Internetu - Internet dla Szkół.Możliwości wykorzystania Internetu są ogromne i ciągle rosną.
Wykorzystywany jest w biznesie, np. serwisy giełdowe, w handlu - specjalne sklepy internetowe. Istnieją również szkoły, w których można zdobywać wiedzę nie wychodząc z domu. Korzystać z zasobów bibliotecznych. Można też trafić w bardzo ciekawe miejsca, nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Jest to bardzo duże ułatwienie szczególnie dla osób niepełnosprawnych, chorych, którzy w ten sposób mają kontakt ze światem zewnętrznym.
Najważniejsze usługi oferowane w sieci Internetu to: WWW, czyli światowa pajęczyna. Usługa ta istnieje od 1990 roku. Umożliwia ona czytanie tekstów internetowych znajdujących się na różnych komputerach. Można przesyłać nie tylko tekst, ale również dźwięk, zdjęcia w postaci elektronicznej. Poczta elektroniczna ,działa prawie tak samo, jak zwyczajna poczta. Nie trzeba jednak szukać koperty, naklejać znaczka i biec na pocztę. Grupy dyskusyjne to usługa, która umożliwia przesyłanie informacji do całej grupy użytkowników zainteresowanych danym zagadnieniem. Internetowe pogaduszki IRC stały się usługą bardzo popularną wśród młodzieży szkolnej. Internetowa kawiarenka umożliwia rozmowę na bieżąco z kilkoma użytkownikami Internetu jednocześnie.
Są to niewątpliwie zalety Internetu. Ale ma on także drugie oblicze.
Korzystając z niego dzieci mogą także trafić na strony, których treść jest dla ich wieku nieodpowiednia (przemoc, seks itd.). Internetowe plotki, niezobowiązująca towarzyska rozmowa może przekształcić się w bardziej intymne rozmowy. Zdarza się, że w ten sposób nawiązują z dziećmi kontakt osoby o dewiacyjnych skłonnościach seksualnych lub członkowie sekty. Zagubionym, samotnym dzieciom łatwiej w wirtualnym świecie znaleźć „przyjazną duszę” niż w świecie rzeczywistym. To, co o sobie piszą ludzie nawiązujący kontakt za pośrednictwem stron internetowych, e - maili, grup dyskusyjnych jest często wyidealizowana, by zrobić jak najlepsze wrażenie. Być może osoba taka w ogóle nie istnieje.
Dlatego dziecko powinno wiedzieć, że poza „fajnymi” kolegami może spotkać w sieci także osoby, które nie zawsze mają przyjazne zamiary. Zapraszanie do domu takich osób też jest dość ryzykowne. W żadnym przypadku nie powinno umawiać się z osobami poznanymi w Internecie w tajemnicy przed najbliższymi.
Niektórzy Internauci są tak zafascynowani możliwościami tego medium, że, będąc w sieci, tracą całkowicie poczucie czasu, zaniedbują szkołę.
Świat realny w oczach tych ludzi traci na znaczeniu.

Celem pracy było ukazanie, jakie zagrożenie stanowi dla dzieci i młodzieży korzystanie z komputera i Internetu bez zachowania podstawowych reguł bezpieczeństwa.

Referat szkoleniowy dla rodziców i nauczycieli szkoły podstawowej.

Opracowanie: mgr Barbara Węgorek

Bibliografia:

1) Encyklopedia - Rodzice i dzieci - PPU „Park”, Bielsko - Biała 2002.
2) http://www.wsip.com.pl/serwisy/poradnik/index.htm Magazyn „Internet” Magazyn „Cyber” Magazyn

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie