Jest to scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich, w którym treści z zakresu edukacji matematycznej połączone zostały z edukacją przyrodniczą.
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy- zabawy matematyczno-przyrodnicze
Cele: dziecko: - wie, jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do zimy (wiewiórka, jeż ,jaskółka, wróbel) - przelicza w zakresie 6 elementów - zna cyfrę 3 oraz liczebniki porządkowe w zakresie 3 - rozróżnia stronę lewą i prawą - dokonuje analizy sylabowej - rozwiązuje sytuacje problemowe stworzone przez nauczycielkę - rozumie pojęcia: mniej, więcej, tyle samo, najmniej, najwięcej
Przebieg
1. Zabawa integrująca ,, Powitanie”- dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała ( dłonie, łokcie, kolana, stopy)
2. Wysłuchanie wiersza T. Fiatowskiej ,,Przed zimą” - rozmowa na temat wiersza ( jak poszczególne zwierzęta przygotowują się do zimy?) - dzielenie wyrazów : wróbel, jaskółka, jeż, wiewiórka na sylaby - liczenie sylab
3. Zabawa dydaktyczna ,,Wiewiórki liczą swoje zapasy” Każde dziecko otrzymuje 3 sylwety wiewiórek oraz 18 orzechów. Dzieci liczą wiewiórki, odnajdują właściwą cyfrę i podpisują nią ilość wiewiórek
Problemy dla dzieci - podzielić orzechy tak, by każda wiewiórka otrzymała ich tyle samo- ile ma każda? - podzielić orzechy tak, by każda wiewiórka miała po 5 orzechów- ile zostało? - podzielić orzechy tak, by pierwsza wiewiórka od lewej strony miała tyle orzechów( nauczycielka pokazuje cyfrę 3), a każda następna o jeden więcej od poprzedniej - ile orzechów ma pierwsza wiewiórka? (3) - ile orzechów ma druga wiewiórka? (4) - ile orzechów ma trzecia wiewiórka? (5) - ile orzechów zostało? (6) - która wiewiórka ma najmniej orzechów, a która najwięcej?
4. Zabawa ruchowa – dzieci otrzymują emblematy ( jaskółka, jeż, wróbel, wiewiórka). Na dźwięk muzyki biegają po sali. Na sygnał każde zwierzę zachowuje się tak ,jak przed zimą: wiewiórka- skacze i zbiera orzechy jaskółka- odlatuje do ciepłych krajów jeż- zwija się w kłębek i zasypia wróbel- przykuca i dziobie ziarenka
5. Praca indywidualna Każde dziecko otrzymuje kartę pracy z narysowanymi w rzędach zwierzętami . Polecenie brzmi: -pokoloruj co trzecią wiewiórkę od prawej strony -pokoloruj co drugiego jeża od lewej strony
opracowała mgr Agnieszka Mamińska nauczycielka Przedszkola Miejskiego Nr17 w Ostrołęce
|