|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3660 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Przedstawiam Państwu konspekt lekcji z geografii dla klasy VI. Dział programowy to kontynenty na kuli ziemskiej
Dział programu: Kontynenty na kuli ziemskiej.
TEMAT LEKCJI: Ameryka Północna – kontynent półkuli zachodniej.
Cele kształcenia w kategoriach instrumentalnych:
Poziom wiadomości:
- uczeń potrafi wymienić kontynenty na kuli ziemskiej
- uczeń potrafi wymienić największe wyspy, półwyspy, rzeki, jeziora i góry A. Północnej
- uczeń zna położenie i powierzchnię A. Północnej
- uczeń potrafi wymienić największe państwa A. Północnej
- uczeń potrafi wyjaśnić pojęcie kanionu
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi wskazać na mapie fizycznej położenie kontynentów na kuli ziemskiej
- uczeń potrafi wskazać na mapie fizycznej A. Północnej największe wyspy, półwyspy, rzeki, jeziora, góry i największe państwa
- uczeń potrafi wskazać na mapie fizycznej A. Północnej wodospad Niagara i Wielki Kanion Kolorado
Poziom rozumowania:
- uczeń rozumie celowość posiadania umiejętności czytania mapy
Postawy- elementy wychowawcze Uczeń utwierdzi się w przekonaniu o różnorodności kontynentów na kuli ziemskiej.
Metody: pogadanka, praca z mapą, praca z tabelą
Forma pracy: zbiorowa i praca w grupach
Środki dydaktyczne: mapa fizyczna, mapa polityczna, atlasy, tabele, mapki konturowe, krzyżówka dla uczniów, tekst z lukami
Etap lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
- Sprawy organizacyjne.
- Wprowadzenie nowego tematu.
- Podsumowanie wiadomości.
|
- Sprawdzenie obecności.
- Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.
- Podanie i zapis na tablicy nowego tematu lekcji.
- Realizacja tematu:
- przedstawienie podstawowych celów lekcji
- położenie kontynentu
- powierzchnia A. Północnej
- największe państwa A. Północnej
- najwyższe wzniesienie oraz góry A. Północnej
- praca w grupach . Nauczyciel podaje polecenia pracy w grupach. Pokaz ilustracji wodospadu Niagara i wskazanie na mapie. Grupa, która pierwsza wykona polecenia bezbłędnie otrzymuje plusy.
- wyjaśnienie pojęcia kanion, pokaz ilustracji Wielkiego Kanionu Kolorado, wskazanie na mapie.
- Wodospad Niagara, pokaz ilustracji
- Krzyżówka
- Tekst z lukami.
- Zadanie domowe – poćwicz wskazywanie na mapie poznanych nazw geograficznych.
- Ocena aktywności uczniów.
|
Odpowiedzi uczniów.
Uczniowie wpisują temat do zeszytu.
Wskazanie na mapie i zapis notatki do zeszytu.
Wskazanie na mapie politycznej.
Zapis notatki do zeszytu.
Uczniowie na mapach konturowych zaznaczają podane przez nauczyciela największe wyspy, półwyspy, rzeki i jeziora. Liderzy grup prezentują pracę grupy.
Zapis notatki do zeszytu.
Uczniowie uzupełniają w grupach. |
Nazwa rzeki |
Długość w km |
Powierzchnia dorzecza w mln km2 |
Nil |
6671 |
2.87 |
Amazonka |
6437 |
7.18 |
Jangcy |
6300 |
1.81 |
Missisipi |
5970 |
3.27 |
Mackenzie |
5470 |
1.81 |
Ob z Irtyszem |
5400 |
2.99 |
Parana |
4880 |
3.1 |
Huang-he |
4670 |
1.59 |
Mekong |
4500 |
0.81 |
Amur |
4440 |
1.86 |
Lena |
4400 |
1.49 |
Kongo |
4370 |
3.82 |
Niger |
4160 |
2.09 |
Jenisej |
4090 |
2.58 |
Wołga |
3530 |
1.36 |
Ćw. Rozwiąż krzyżówkę i odczytaj hasło
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- Stolica Kanady.
- Rdzenna ludność Ameryki.
- Skrót Stany Zjednoczone Ameryki.
- .....................Panamski.
- Sąsiad USA.
- Państwo drugie na świecie pod względem wielkości.
- Słynny wodospad między J. Ontario i J. Erie.
- Wyspy między A. Północną i Południową są Małe i Wielkie.
- Odkrył Amerykę.
- Wielki ..............Kolorado
HASŁO: ................................................................
TABELA 2 NAJWIĘKSZE JEZIORA NATURALNE NA ŚWIECIE
Jezioro |
Powierzchnia (w km2)) |
Pojemność (w km3) |
M. Kaspijskie |
374000 |
78200 |
J. Górne |
82680 |
11600 |
J. Wiktorii |
69000 |
2700 |
J. Huron |
59800 |
3580 |
J. Michigan |
58100 |
4680 |
J. Aralskie |
36500 |
399 |
J. Tanganika |
32900 |
18900 |
J. Bajkał |
31500 |
23000 |
Wlk. J. Niedźwiedzie |
30200 |
1010 |
Wlk. J. Niewolnicze |
27200 |
1070 |
J. Erie |
25700 |
545 |
Ćw. Uzupełnij zdania
Ameryka Północna i Południowa leżą na półkuli.................................natomiast Europa, Azja, Afryka i Australia są położone na półkuli................................. Amerykę Północną od Ameryki Południowej oddziela ........................................................... Powierzchnia Ameryki Północnej wynosi...........mln km2. Na zachodzie Ameryki Północnej ciągną się z północy na południe jedne z najdłuższych w świecie gór .......................................ze szczytem przekraczającym 600 m n.p.m. .......................................... Największą wyspą Ameryki Północnej i świata jest........................................ Najdłuższe rzeki Ameryki Północnej to....................................... i................................... Największe jeziora naturalne Ameryki Północnej i świata to................., ..............................,.............................,..............................................., ........................................, .................................. .
Bogusława Horzela
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|