Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gulaszowy komunizm

Gulaszowy komunizm

Gulaszowy komunizm ( węg. gulyáskommunizmus) lub kadaryzm[1] (od Jánosa Kádára ) - odmiana realnego socjalizmu , nieformalna nazwa ustroju Węgierskiej Republiki Ludowej począwszy od lat 60. XX w. aż do rozpadu komunizmu na Węgrzech w 1989 roku. Gulaszowy komunizm zrywał z zasadami wcześniejszego stalinizmu , przestrzegając w większym stopniu praw człowieka i wprowadzający elementy wolnego rynku .

Termin ten jest metaforą , pochodzącą od gulaszu , popularnego węgierskiego dania . Gulasz jest robiony za pomocą różnych składników, tak też było z węgierskim komunizmem, który przestał być "wyłącznie komunistyczny" (tj. powielać bezkrytycznie model polityki radzieckiej)[2]. Czasami określany jako "najszczęśliwszy barak w obozie komunistycznym" (lub "socjalistycznym")[3].

Spis treści

Początki

W roku 1962 , sześć lat po powstaniu węgierskim , na VIII Zjeździe Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej ogłoszono, że okres "umocnienia socjalizmu" po 1956 roku skończył się i że "podwaliny dla dowodzenia społeczeństwem socjalistycznym" zostały zbudowane, co spowodowało amnestię dla większości ludzi skazanych za udział w powstaniu w 1956 roku. Partia, której przewodniczącym był János Kádár , stopniowo opanowała działania policji politycznej i obierała stosunkowo liberalny kurs ekonomiczny i kulturalny , co miało na celu pokonać wrogość społeczeństwa w stosunku do Kádára. W 1966 roku Komitet Centralny zatwierdził Nowy Mechanizm Ekonomiczny (węg. új gazdasági mechanizmus), który rozluźnił restrykcje związane z handlem międzynarodowym , dał ograniczoną wolność pracującym w handlu i pozwolił ograniczonej liczbie ludzi działać w sektorze usług . Była to bardzo poważna liberalizacja w porównaniu ze stalinizmem, jednak nie tak daleko idąca, jak reformy z 1956. Politycy zajęli się w różnymi formami zarządzania kolektywami , zostawiając tempo mechanizacji spółdzielniom [4]. Co więcej, płacono za dostawy plonów (najczęściej w formie comiesięcznej wypłaty), a nie wymuszano je jak wcześniej[4]. W latach 60. pozwolono połączyć się spokrewnionym spółdzielniom w celu wspólnego prowadzenia produkcji jedzenia , działania w przemyśle świetlnym czy usługach[4].

Polityka

Gulaszowy komunizm pozwolił na większą wolność słowa , zwiększył rolę opinii publicznej w państwie i zmienił rolę partii w rozwoju socjalizmu (interpretowaną raczej jako "służba" aniżeli "dowodzenie"). Ponadto zwiększył zakres społecznej samoekspresji i wprowadził modyfikacji do doktryny marksizmu-leninizmu (która to ideologia według WSPR przywołuje chęć reform, na przykład takich jakie chciał wprowadzić Imre Nagy , który twierdził, że marksizm "powinien się rozwijać i stawać coraz doskonalszym, a nie stać w miejscu"[5];zdania tego nie podzielali Chruszczow , który stłumił powstanie na Węgrzech, i Breżniew , który wprowadził doktrynę i interweniował w Czechosłowacji w 1968 roku).

Gospodarka

Środków pieniężnych Węgier miało być więcej po to, by zaspokoić popyt konsumentów poprzez zapewnienie większego wyboru dóbr . Niektóre środki w reformie gospodarczej zostały wprowadzone, by zintegrować mechanizmy rynku z konstrukcją gospodarki socjalistycznej. Negatywnym rezultatem reformy było zwiększenie napięć ekonomicznych i wysokie zadłużenie , które stało się dotkliwie odczuwalne w późnych latach 80.

Stając się stosunkowo dobrze zorganizowanym krajem bloku wschodniego, Węgry były celem turystów z innych państw komunistycznych, dla których zwiedzenie krajów zachodnich nie zawsze było możliwe.

Po roku 1989 Węgry, podobnie jak pozostałe kraju dawnego Bloku Wschodniego, przyjęły demokratyczny system polityczny i zaczęły wprowadzać reformy w kierunku budowy gospodarki kapitalistycznej.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Kadarism - Is it Here to Stay?
  2. Economic History and the Economy of Hungary
  3. O Polsce natomiast mówiono, że jest barakiem "najweselszym".
  4. 4,0 4,1 4,2 Gale Stokes, The Walls Came Tumbling Down: The Collapse of Communism in Eastern Europe, Oxford 1993
  5. Gale Stokes, From Stalinism to Pluralism: A Documentary History of Eastern Europe Since 1945, Oxford, 1996


Inne hasła zawierające informacje o "Gulaszowy komunizm":

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Bierutowice ...

Armia Czerwona ...

Duma ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

Nacjonalizacja przemysłu ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Mao Zedong ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gulaszowy komunizm":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 11) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie