Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Burundi

Burundi

Republika y’Uburundi
République du Burundi

Republika Burundi
Flaga Burundi
Godło Burundi
Flaga Burundi Godło Burundi
Dewiza : ( fr. ) Unité, Travail, Progrès
(Jedność, Praca, Postęp)
Hymn : Burundi bwacu
Położenie Burundi
Język urzędowy rundi , francuski
Stolica Bużumbura
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Pierre Nkurunziza
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
142. na świecie
27 830 km²
7,8%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
90. na świecie
8 691 000 [1]
312 osób/km²
Jednostka monetarna frank burundyjski (BIF)
Niepodległość od Belgii
1 lipca 1962
Strefa czasowa UTC +2
Kod ISO 3166 BI
Domena internetowa .bi
Kod samochodowy BU
Kod telefoniczny +157
Mapa Burundi
1  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA)

Burundi ( rundi Uburundi, fr. Burundi) Republika Burundi ( rundi Republika y’Uburundi, fr. République du Burundi) – państwo w środkowej Afryce , bez dostępu do morza. Graniczy z Rwandą , Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga .

Spis treści

Ustrój polityczny

Prezydent Burundi Pierre Nkurunziza

Republika, według konstytucji zaaprobowanej w powszechnym referendum w marcu 1992 , głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu (Zgromadzenie Narodowe) o kadencji pięcioletniej, z wyborów powszechnych. Władzę wykonawczą sprawuje rząd powoływany przez prezydenta , z premierem na czele. System wielopartyjny. Najważniejsze partie polityczne:

  • Front na Rzecz Demokracji w Burundi (FRODEBU) – partia zalegalizowana w sierpniu 1992 ,
  • Partia Jedności na Rzecz Postępu Narodowego (UPRONA) – założona 1959 , do marca 1992 jedyna legalna partia w Burundi.

Podział administracyjny

Geografia

Burundi leży nad jeziorem Tanganika .

Większe miasta

Historia

W XVI w. lub XVII w. powstało na terenie obecnego Burundi królestwo Urundi, które przetrwało (mimo wojen wewnętrznych i zewnętrznych) do podboju kolonialnego . Warstwę rządzącą stanowili Tutsi, z których wywodził się mwani (boski król ) i ganwa (szlachta). Od 1896 kraj opanowywany przez Niemców – od 1903 w składzie Niemieckiej Afryki Wschodniej. W 1916 zajęte przez wojska belgijskie , po I wojnie światowej wraz z Rwandą tworzyło belgijskie terytorium mandatowe Ligi Narodów pod nazwą Ruanda-Urundi. Po II wojnie światowej terytorium powiernicze ONZ . Niemcy i Belgia popierały chrystianizację kraju i utrzymywały dominację mniejszości etnicznej Tutsi nad ludem Hutu i Pigmejami Twa (1%). Od 1962 niepodległa monarchia konstytucyjna (panował Mwambutsa IV), członek ONZ . Od 1966 (w wyniku dwóch kolejnych wojskowych zamachów stanu) republika , prezydentem ppłk M. Micombero (Tutsi), partią rządzącą Partia Jedności na Rzecz Postępu Narodowego UPRONA, faktycznie rządy wojska. W 1972 plemienne walki w związku z rywalizacją Hutu i Tutsi. W 1974 konstytucja (rządy jednopartyjne). W 1976 przewrót wojskowy: zawieszenie konstytucji, ppłk J. B. Bagaza został prezydentem i szefem Wojskowej Rady Rewolucyjnej. W 1981 nowa konstytucja. W 1984 wybory parlamentarne i prezydenckie (99,9% wyborców poparło Bagazę). Związki z Libią . W latach 1986 - 1987 okres zwalczania kościoła katolickiego . W 1987 w wyniku zamachu stanu mjr P. Buyoya został prezydentem i szefem Wojskowego Komitetu Ocalenia Narodowego. Zawieszenie konstytucji i rozwiązanie parlamentu . W 1989 zerwanie stosunków z Libią, polityka prozachodnia, przywrócenie wolności religii , próby porozumienia etnicznego. W 1992 nasilające się zamieszki na tle etnicznym utrudniały proces demokratyzacji. W referendum z 1992 obywatele Burundi zaaprobowali nową konstytucję i system wielopartyjny (ale zakaz działalności partii etnicznych, religijnych i regionalnych ). W 1993 wybory prezydenckie wygrał M. Ndadaye, przywódca Frontu na Rzecz Demokracji w Burundi (FRODEBU), pochodzący z plemienia Hutu (60% głosów). Od 1993 , po zamachu wojskowym i zabiciu prezydenta M. Ndadaye, krwawa wojna na tle etnicznym między Tutsi a Hutu (śmierć ok. 150 tys. osób, masowe uchodźstwo ludności do krajów sąsiednich). W 1996 władzę przejęła armia zdominowana przez Tutsi, prezydentem został ponownie P. Buyoya. W 1998 tymczasowa konstytucja częściowo przywróciła zasady konstytucji z 1992 .

Gospodarka

Zdjęcie satelitarne Burundi

Burundi jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym, z zachowanymi przeżytkami ustroju rodowego. Rolnictwo zatrudnia około 91% ogółu zawodowo czynnych i dostarcza 48% ( 1989 ) produktu krajowego brutto ( przemysł 10%, usługi 26%). Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 725 dolarów amerykańskich ( 2007 ). W Burundi uprawia się banany , maniok , sorgo , rośliny strączkowe, kawę , herbatę , bawełnę , poza tym ryż , proso , pszenicę , tytoń . Głównie regionem rolniczym jest dolina rzeki Ruzizi. Na wyżynie hoduje się bydło , kozy i owce .

Bogactwa mineralne słabo rozpoznane. Niewielkie wydobycie złota, rud wolframu, kolumbitu. Nie eksploatuje się wielkich złóż rud wanadu i niklu (jedne z większych w świecie).

Słabo rozwinięty przemysł (przetwórstwo kawy, tytoniowy, piwowarski , cementowy , produkcja środków owadobójczych) skupia się głównie w stolicy.

Brak linii kolejowej, sieć drogowa słabo rozwinięta (ponad 5 tysięcy km). Bużumbura jest portem śródlądowym i lotniczym.

Burundi ma stały ujemny bilans wymiany handlowej. Eksport głównie kawy (77% wartości eksportu), poza tym bawełny i herbaty. Handel głównie z Belgią, Niemcami i Japonią .

Demografia

Przyrost ludności w Burundi

W Burundi 83% ludności stanowi lud Hutu, pozostałą część – plemiona Tutsi (15%) i Pigmeje (ok. 1%). Ponad 60% ludności kraju wyznaje katolicyzm , pozostali to: animiści (33%), protestanci (3,2%) i muzułmanie (1%). Burundi ma wysoki przyrost naturalny (29,7‰, 1985-1990) i jest jednym z najgęściej zaludnionych (202 mieszk. na km², 1991) i najsłabiej zurbanizowanych (ponad 7% ludności mieszka w miastach) krajów Afryki.

Dane z 2005:

Kultura

Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

W Burundi rzadko spisuje się opowieści, piosenki i muzykę ludową . Są one przekazywane młodym przez starsze pokolenia . Jednym z przejawów tradycyjnej kulturytańce ludowe Tutsi , którym towarzyszy muzyka grana wyłącznie na bębnach przez 12 do 15 muzyków.

Święta państwowe

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Burundi":

Tablica rejestracyjna (B) Belize (BH)BermudyBiałoruś (BY)Boliwa (BOL)Bośnia i Hercegowina (BIH)Botswana (BW)Brazylia (BR)Brunei (BRU)Bułgaria (BG)Burkina Faso (BF)Burundi (BU) C Chile (RCH) Chiny (CHN)Chorwacja (HR)Cypr (CY)Czad (TCH) Czarnogóra (MNE) Czechy (CZ) Czechosłowacja (CS) DDania ...

1962 ...

Senat ...

1966 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Tanzania ...

1993 ponad 1 000 Somalijczyków. 21 października - ekstremiści Tutsi zabili pierwszego demokratycznego prezydenta Burundi Melchiora Ndadaye ; początek wojny domowej w Burundi . 1 listopada – wejście w ...

Etymologia nazw państw ...

Terytorium zależne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Burundi":

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 19) z kraju 2 mln Hutu w obawie przed karą. Uchodźców przyjęły sąsiednie kraje: Burundi, Tanzania, Uganda i Zair (Kongo). Sytuacja obecnie wydaje się pozornie stabilna, bo ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 18) początku XX wieku Rwanda była kolonią belgijską. Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 roku. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo ...

238. Nowa mapa polityczna świata (plansza 10) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie