Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zwyczaje bożonarodzeniowePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.


 

Lekcja została przeprowadzona w klasie trzeciej jako lekcja otwarta dla rodziców i nauczycieli stażystów.Miała ona na celu zapoznanie z tradycjami oraz zwyczajami panującymi podczas Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, a także innych krajach Europy. Chciałam podczas tej lekcji pokazać rodzicom, jak wygląda praca w ksztalceniu zintegrowanym, kiedy pracuje się wokół jednego, konkretnego bloku tematycznego.
DATA: 21 grudnia 2004

TEMAT: Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Europie - zwyczaje i tradycje. Pisownia dużą i małą literą.
   Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym - rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonywanie ozdób choinkowych.

CELE OPERACYJNE:
  Uczeń potrafi:
 • redagować spójne wypowiedzi w oparciu o ilustracje i wlasne doświadczenia;
 • analizować tekst, wybierając najważniejsze wiadomości;
 • wymienić najważniejsze zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
 • nazywać przedmioty będące symbolami tych świąt;
 • pisać nazwy państw dużą literą oraz pochodzące od nich przymiotniki małą literą;
 • potrafi zaśpiewać kolędę;
 • wykonać ozdobę choinkową;
 • dodawać i odejmować sposobem pisemnym w zakresie 1000;
 • rozwiązywać zadania ztreścią;
 • współpracować w grupie;
METODY:
 • słowno - oglądowa
 • praca z tekstem
 • czynnościowa
 • dzialalności praktycznej
FORMY:
 • praca zbiorowa jednolita i zróżnicowana
 • praca indywidualna jednolita
 • grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje przedstawiające tradycje bożonarodzeniowe, kartony z dzialaniami i hasłem, mapa polityczna Europy, różne materiały papiernicze i tekstylne, magnetofon, flagi omawianych państw.

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godziny lekcyjne

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
 1. Ćwiczenia Dennisona aktywizujące pracę obu półkul mózgowych.
 2. Rozmowa na temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia:
  • Jaki mamy teraz miesiąc?
  • Jakie nadchodzą święta?
  • Jak przygotowujemy się do tych świąt? ( porządki, zakupy, roraty, wypieki, ubieranie choinki, kupowanie prezentów itp. )
  • Co wysylamy do rodziny i znajomych?
  • Jakie zwyczaje panują w waszych domach związane ze Świętami Bożego Narodzenia? ( dzieci wymieniają, nauczyciel zawiesza na tablicy ilustracje przedstawiające te zwyczaje).
 3. Odkrycie celu i tematu dalszych zajęć poprzez rozwiązanie dzialań i porządkowanie wynikow od najmniejszego do największego. ( nauczyciel ustnie podaje dzialania w zakresie 1000, a wybrani uczniowie obliczają na tablicy sposobem pisemnym i wyszukują kartę z wlaściwym wynikiem, następnie zawieszają ją na tablicy i porządkują w kolejności od najmniejszego do największego)
  np. 224 + 123 = ; 628 -214 = ; 337 + 226 = ; 859 - 217 = ; 456 + 238 = ; 985 - 243 = ; 991 - 137 =
  347 414 563 642 694 742 854
  ŚWIĘ TA W E U RO PIE
 4. Rozmowa przybliżająca dzieciom pojęcie Europa: (n-l zawiesza polityczną mapę Europy)
  • Co to jest Europa?
  • Jakie kraje leżą na tym kontynencie?
 5. Przerwa śródlekcyjna - zaśpiewanie piosenki pt. "Grudniowa ballada"
 6. Praca w grupach - uczniowie podzieleni na 7 grup otrzymują na kartkach informacje dotyczące zwyczajów bożonarodzeniowych w wybranych krajach Europu, a następnie czytaja je, analizują, wybierają najważniejsze według nich wiadomości i referują pozostałym grupom, porównując jednocześnie ze zwyczajami panującymi w Polsce. grupa I : Ukraina i Rosja
  grupa II : Szwecja
  grupaIII : Litwa
  grupa IV :Czechy
  grupa V : Węgry
  grupa VI : Wielka Brytania
  grupa VII : Hiszpania (. zalącznik nr 1)
 7. Omówienie pracy w grupach.
 8. Zapis w zeszycie krotkiej notatki ze szczególnym zwróceniem uwagi na pisownię nazw państw dużą literą. np. Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się jakie zwyczaje świąteczne panują w Polsce, Szwecji, Anglii, Hiszpanii, Rosji, Czechach oraz na Węgrzech, Ukrainie i Litwie.
 9. Praca samodzielna. nauczyciel rozdaje kartki do uzupelniania - łączenie państw z charakterystycznymi dla nich świątecznymi potrawami. (załącznik r 2 ) Zwrócenie szczególnej uwagi na pisownię prrzymiotników pochodzących od nazw państw malą litera.
 10. Przerwa Sródlekcyjna - śpiew z ruchem pastorałki "Bosy pastuszek"
 11. Rozwiązywanie zadań z treścią o tematyce bożonarodzeniowej.
 12. Wykonywanie dowolnych ozdób choinkowych z pomocą rodziców.
 13. zawieszenie wykonanych ozdób na klasowej choince.
 14. Wspólne kolędowanie dzieci i rodziców, lamanie się opłatkiem i skladanie sobie życzeń.
 15. Podsumowanie zajęć:
  • utrwalenie wiadomości;
  • ocena pracy na zajęciach;
  • zadanie pracy domowej.
  ZAŁĄCZNIK nr 1:

  UKRAINA I ROSJA: Święta prawoslawne zaczynaja się dwa tygodnie później niż polskie, na początku stycznia. Rolę wigilijnego oplatka pelni kutia - potrawa z makiem i rodzynkami, ktora najpierw stawia się pod ikoną, czyli obrazem przedstawiającym świętych. Po modlitwie wszyscy częstują sie kutią. Na stole nie ma tylu pokarmów co w Polsce. Najważniejszymi daniami są : bigos gotowany z surowej kapusty, czerwony barszcz z uszkami, zupa grzybowa, ryby oraz pierogi z kapustą i grzybami. Nie ma tradycji rodzinnego biesiadowania. Prezenty Święty Mikołaj rozdaje ze swoją córką Śnieżynką w Sylwestra.
       LITWA:W Wigilię wszystkie mieszkania przystrojone są mnóstwem kolorowych lampionów i płonących świec. Stół przykrywa się obowiązkowo białym, lnianym obrusem i przystraja cytrusowymi owocami dla ich aromatycznego zapachu. Z potraw "królują": litewskie kołduny, czyli pierogi z farszem z polędwicy wołowej, uszka z barszczem czerwonym i karp w galarecie. Pod koniec kolacji, na deser podaje sie kisiel z żurawin.
       CZECHY: W czeskich domach kolacja wigilijna wygląda podobnie jak w Polsce. Kończy się ona jednak specjalnym deserem. Gospodyni podaje 12 rodzajów ciasteczek, oznaczających 12 miesięcy. Gospodarz rozcina na pół jabłko. Z układu pestek rodzina wróży sobie przyszłość.
       WĘGRY: Pod obrus, leżący na świątecznym stole Węgrzy wkładają grzebień, nóż i osełkę oraz nakrywają blat nie jednym, lecz trzema obrusami. Na Wigilię jedzą pieczonego indyka, rosół z kury i zupę rybną.
       WIELKA BRYTANIA (ANGLIA): W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Głównym daniem jest indyk pieczony z owocami i warzywami. Podaje się również pudding, ciasta i słodycze. Prezenty przynosi Święty Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia.
       HISZPANIA: W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się późnym wieczorem. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz ciasto "Trzech Króli", w którym zapieka się drobne upominki. Kto znajdzie taki upominek w swojej porcji - musi go wykupić, opowiadając wesołą historyjkę.
       SZWECJA: Mieszkania swoim wystrojem przypominają sklepy z bożonarodzeniowymi symbolami. W oknach wiszą kolorowe witraże: Mikołaje i gwiazdki. Do wigilijnej wieczerzy zasiada się w czerwonych strojach. Na stole przeważają potrawy mięsne i przeróżne smakołyki wypiekane przez domowników. najważniejszym deserem jest okazały piernikowy domek Baby Jagi, który dzieci pieką na kilka dni przed Gwiazdką. Cjhoinka nie jest tak bogato przystrojona jak w Polsce, zdobią ją przede wszystkim małe pierniczki.

  ZAŁĄCZNIK nr 2

  polski * * kutia
  szwedzkie* * indyk
  angielski * * smażony karp
  hiszpańska* * p[ierniczki
  rosyjska * * kołduny
  litewskie * * zupa rybna
  czeski * * pieczona ryba
  węgierska * * deser

  opracowała: Renata Jankowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie do wykorzystania na lekcjach -> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnejZachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie