Wśród dziewcząt istnieje ogromne zróżnicowanie pod względem możliwości i umiejętności ruchowych. Planując lekcje wychowania fizycznego staram się aby każda uczennica, niska i wysoka, szybka czy wytrzymała, smukła czy solidnie zbudowana mogła znaleźć w ćwiczeniach ruchowych zadowolenie z włożonego w nie wysiłku i czerpała motywację do podwyższania sprawności i doskonalenia swoich umiejętności. Zabawy ruchowe są doskonałym sposobem zachęty do ćwiczeń fizycznych i odnoszenia satysfakcji z uzyskanych podczas gry wyników. Istotnie podczas lekcji opartych na grach i zabawach zauważyłam, że u ćwiczących wzrasta aktywność i zainteresowanie zajęciami. Zabawy i gry przyczyniają się do rozwijania u ćwiczących wielu wartościowych cech psychologicznych, jak np.: Zdyscyplinowanie, samodzielność, koleżeńskość, odwaga, szybkość, siła, zręczność.
Ponadto uczą one współdziałania w grupie oraz zdrowego współzawodnictwa, tzn. wygrywania i przegrywania. Aby gry i zabawy spełniały funkcję wychowawcze, należy pamiętać o odpowiednim podziale grupy na zespoły, szczególnie pod względem umiejętności i sprawności. Umiejętnie przygotowana i przeprowadzona lekcja w myśl zasady „”przez zabawę do zdrowia i sprawności” będzie zawsze źródłem motywacji do podnoszenia sprawności fizycznej dziewcząt.
Scenariusz lekcji zabaw i gier ruchowych
Temat: Zabawy i gry kształtujące szybkość
Klasa: 4 – dziewczęta
Czas lekcji: 45 minut
Przybory: szarfy, piłki siatkowe
Cele lekcji:
Umiejętności:
- uczeń potrafi biegać z maksymalną szybkością
- uczeń poprawnie wykonuje start niski
Wiadomości:
- uczeń zna zasady bezpieczeństwa na lekcjach zabaw i gier ruchowych
- uczeń zna komendy startowe
Sprawność motoryczna:
- uczeń uczy się jak podnosić poziom sprawności i koordynacji ruchowej
Postawy
- uczeń systematycznie podnosi swoją sprawność
- uczeń potrafi współpracować w zespole
Zadania |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Czas |
Uwagi |
I. Część wstępna 15’ |
Ćwiczenia organizacyjno- wychowawcze |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności. Przedstawienie i uzasadnienie celów lekcji, kontrola stroju i miejsca ćwiczeń. |
2’ |
Dwuszereg |
Zabawy o charakterze ożywiającym |
„Ogonki” Każda z ćwiczących wkłada szarfę z tyłu spodenek. Uczennice rozbiegają się po sali w różnych kierunkach. Zadaniem każdej z ćwiczących jest zebranie jak największej liczby szarf. Uczestniczka, która straci szarfę odpada z zabawy. „Dzień i noc” Ćwiczące dobierają się w pary. Jedna osoba to DZIEŃ, druga NOC. Osoby oznaczone hasłem NOC ustawiają się w szeregu tyłem do oznaczonych hasłem DZIEŃ w odległości 1 m. Na sygnał: DZIEŃ ucieka a NOC goni, na sygnał NOC odwrotnie. |
4’ 4' |
Uczennica, które zdobędą największa liczbę szarf zostają nagrodzone plusami. Zabawę przeprowadzamy kilkakrotnie. Za złapanie partnera przyznajemy punkty. Uczennice z największą liczbą punktów nagradzamy plusami. |
Zabawa orientacyjno- porządkowa |
„Labirynt” Uczennice ustawione w kolumnie czwórkowej na odległość ramion, podają sobie ręce tworząc w ten sposób korytarze. Tymi korytarzami przebiega wyznaczona para uczestników, z których jeden stara się pochwycić drugiego. Parze tej wolno przebiegać tylko korytarzami. Na sygnał prowadzącego kolumna wykonuje zwrotu w lewo, w prawo, w tył. Zmieniający się kierunek korytarzy utrudnia bieg i wymaga orientacji. Po schwytaniu uciekającego nauczyciel wyznacza nową parę. |
5’ |
|
II. Część główna 25’ |
Ćwiczenia kształtujące o dużej obszerności ruchów |
Wybrane uczennice prezentują ćwiczenia według własnej intencji. Pozostali wykonują ćwiczenia. |
4’ |
Nauczyciel zwraca uwagę aby wykonywane ruchy przebiegały w podstawowych płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej. |
Zabawy bieżne |
„Falstart” Uczennice stają trójkami obok siebie w odległości dwóch kroków, w wysokiej pozycji startowej. Środkowe dziecko z każdej trójki stara się szybko i niespodziewanie wyjść ze startu tak, aby zaskoczyć koleżanki, które go pilnują. Jeśli podczas startu nie zostanie schwytana i dobiegnie do mety, wówczas falstart się udał i zdobywa punkt „Starty sytuacyjne” Ćwiczące z poszczególnych grup ustawione w szeregu wykonują start i bieg na odcinku 15 m: - z siadu prostego - z siadu skrzyżnego - z podporu przodem - z leżenia tyłem - ze startu niskiego na komendę |
4’ |
Nauczyciel dokonuje podziału na grupy uwzględniając szybkość i sprawność uczennic. Niećwiczący pełnią rolę sędziów, których zadaniem jest wyłonienie zwycięzców z poszczególnych biegów. |
Zabawa rzutna |
„Nie daj piłki berkowi” Prowadzący podrzuca piłkę do góry. „Berek” stara się ją chwycić w powietrzu, lecz wszyscy inni przeszkadzają mu w tym i starają się także chwycić piłkę. Gdy uda im się złapać piłkę uciekają od berka i podają piłkę między sobą. „Berek” stara się piłkę przechwycić, jeśli mu się to uda wówczas „berkiem” zostaje ten, kto miał piłkę w ręku tuż przed schwyceniem jej przez „berka”. Po schwytaniu piłki przez „berka” zabawa rozpoczyna się od nowa. |
4’ |
|
Zabawa z mocowaniem |
„Przeciąganie w parach” Uczennice ustawione parami, prawym bokiem do siebie z podaniem ręki wewnętrznej i oparciem nawzajem nogi wewnętrznej. Pary przeciągają się. |
3’ |
|
Zabawa skoczna |
„Karuzela” uczennice tworzą 2 koła współśrodkowe, przy czym każda stojąca na obwodzie zewnętrznego koła trzyma za barki koleżankę z koła wewnętrznego. Uczennice podskakują obunóż pewną ilość razy w miejscu, po czym w podskokach przesuwają się w prawą stronę, potem skaczą w miejscu i w stronę przeciwną. Zabawę przeprowadzamy dwukrotnie, tak aby uczennice mogły zamienić się miejscami w kołach. |
3’ |
|
III. Część końcowa |
Zabawa ze śpiewem |
„Stonoga” Uczennice ustawiają się w jednym rzędzie układając ręce na biodrach współćwiczących przed nimi. Poruszają się po sali śpiewając piosenkę „Stonoga”. |
1’ |
|
Zabawa uspokajająca |
„Minutka” Uczennice siedzą w siadzie skrzyżnym (plecy wyprostowane). Na sygnał prowadzącego każda z uczennic stara się ustalić, kiedy upłynie minuta od sygnału nauczyciela. Jeśli stwierdzi, że czas upłynął staje w miejscu. Wygrywa uczennica, która najtrafniej określiła czas. |
1’ |
Korygowanie błędów postawy przez nauczyciela. Uczennica, która wygrywa zabawę zostaje nagrodzona plusem |
Podsumowanie lekcji |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności uczniów. Pożegnanie. |
3’ |
Dwuszereg |
Autor:
Jolanta Ewa Doruchowska
Ul. Żółkiewskiego 8 Skierniewice
|