Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie czwartej.
Temat: Książka – sposób na wolny czas.
Cele:
uczeń:
-określa swoje indywidualne zainteresowania;
-proponuje właściwe sposoby spędzania czasu wolnego;
-rozwija wyobraźnię;
-pogłębia swoje zainteresowania czytelnicze;
-wypowiada się na temat roli książki w życiu współczesnego człowieka;
-integruje się z grupą w celu wykonania określonego zadania;
-przekazuje informacje za pomocą mowy ciała.
Metody: rozmowa, praca z tekstem, pantomima, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana, indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne:
- karty z tabelą pt. ,,Zdrowy wypoczynek”(dla każdego ucznia);
- krzyżówka z hasłem ,,Książka” (dla każdego ucznia);
- szablon książki oraz kartki do burzy mózgów (do prezentacji na tablicy);
- wystawka książek z różnych dziedzin literatury;
- kartoniki z tytułami książek do pantomimy (dla każdej grupy);
- karty z tekstem – fragment baśni H. Ch. Andersena pt. ,, Dzikie łabędzie” (dla każdego ucznia).
Przebieg lekcji:
1. Powitanie, sprawy organizacyjne.
2. Rozmowa na temat: ,,Jak spędzamy wolny czas?”.
3. Ocena różnych sposobów spędzania wolnego czasu.
- Samodzielne uzupełnienie kart (postawienie znaku ,,+” przy hasłach oznaczających zdrowe sposoby wypoczywania):
Zdrowy wypoczynek:
Spacer po lesie.
Palenie papierosów.
Słuchanie hałaśliwej muzyki.
Wycieczka rowerowa.
Sen.
Pływanie.
Picie alkoholu.
Oglądanie bajek w telewizji.
- Rozmowa na temat wypoczynku biernego i aktywnego.
4. Zapoznanie z tematem lekcji poprzez samodzielne rozwiązanie krzyżówki z hasłem ,,Książka” :
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
1. …………. z Czubkiem. (Knyps)
2. Miał włosy w kolorach tęczy. (Kleks)
3. Pajacyk z długim nosem. (Pinokio)
4. Brat Waligóry. (Wyrwidąb)
5. Postać z baśni, spełniająca marzenia. (wróżka)
6. W baśni H.Ch. Andersena współczuła umierającemu słowikowi. (stokrotka)
7. Miała zostać żoną kreta. (Calineczka)
5. Burza mózgów – skojarzenia do słowa ,,Książka”:
- Umieszczenie kartoników z pomysłami na tablicy.
- Podsumowanie pomysłów.
6. Oglądanie wystawki prezentującej różne rodzaje literatury. Rozmowa na temat roli książki w życiu człowieka.
7. Pantomima- praca grupowa:
- Losowanie kart z tytułem jednego ze znanych uczniom utworów:
,,Kopciuszek”
,,Śpiąca królewna”
,,Pinokio”
,,Akademia pana Kleksa”
,,Waligóra i Wyrwidąb”
,,Knyps z Czubkiem”
- Przygotowywanie w grupach prezentacji w formie pantomimy.
- Prezentacja. Odgadywanie tytułów przez pozostałe grupy.
8. Zabawa w opowiadanie treści utworu:
- Ciche czytanie przez uczniów tekstu baśni ,,Dzikie łabędzie” H. Ch. Andersena (fragment). Dwie osoby nie czytają tekstu.
- Chwilowe opuszczenie sali przez jednego z uczniów, którzy nie znają tekstu.
- Opowiadanie treści uczniowi, który pozostał.
- Po wysłuchaniu opowiadania, uczeń ten przekazuje treść baśni temu, który wyszedł z klasy.
Zabawa uczy czytania ze zrozumieniem oraz uważnego słuchania tekstu opowiadanego przez innych.
9. Podsumowanie lekcji. Ocena pracy uczniów.
Bibliografia:
- Gruszka Magdalena, Janiak Iwona, Prarat Iwona: ,,Scenariusze godzin wychowawczych dla szkoły podstawowej”. Gdańsk 2003 HARMONIA.
- Hamer Hanna: ,,Oswoić nieśmiałość. Lekcje wychowawcze. Scenariusze”. Warszawa 2000 VEDA.
- Jachimska Małgorzata: ,,Scenariusze lekcji wychowawczych według programu autorskiego Żyć skuteczniej”. 1997 Oficyna Wydawnicza UZUS.
Opracowała:
Mirosława Ptaszek
nauczyciel
Szkoła Podstawowa
Młodzieszyn