Scenariusz zawiera opis 7-dniowego spływu kajakowego dla młodzieży licealnej szlakiem Brdy, od miejscowości Swornegacie do Świtu. Łączna długość trasy wynosi 72km i składa się z 5 etapów.Organizator musi zapewnić transport grupy do miejsca rozpoczęcia spływu oraz z miejsca zakończenia spływu do szkoły (autokar), a także transport bagażu (namioty i plecaki) po między kolejnymi miejscami biwakowania. Młodzież we własnym zakresie zaopatruje się w sprzęt biwakowy oraz wyżywienie.
SPŁYW KAJAKOWY Rzeka „ BRDA” - 72 km (młodzież licealna)
I. ORGANIZACJA SPŁYWU
Czas trwania - 7 dni
Miejsce - szlak rzeki Brdy
Ilość uczestników - 24 uczniów (12 załóg dwuosobowych)
Ilość opiekunów - 4 (w tym 3 instruktorów – ratowników, po jednym na cztery
dwuosobowe załogi)
II. OGÓLNY HARMONOGRAM DNIA
godz. 8.00 – 10.00
- pobudka - toaleta poranna - przygotowanie śniadania
godz.10.00 – 11.00
- zwijanie obozowiska - rozpoczęcie spływu
godz.13.00 – 14.00
- przerwa na odpoczynek - drugie śniadanie - kąpiel, zabawy wodne
ok. godz.15.00 – 15.30
- dotarcie do mety etapu
godz.15.30 – 18.00
- zabezpieczenie kajaków - suszenie ubrań oraz kapoków - przygotowanie i rozbicie obozowiska - przygotowanie obiadu - przerwa na odpoczynek (ok. 1 godz.)
godz.18.00 – 20.00
- zapoznanie z okolicą ( w tym wspólna wyprawa po zakupy) - zajęcia sportowe ( kometka, piłka nożna, piłka siatkowa itp.)
godz. 20.00 – 21.00
- przygotowanie kolacji - przygotowanie ogniska
godz. 21.00 – 22.30
- ognisko – wspólna zabawa ze śpiewem przy akompaniamencie gitary godz. 22.30 – 23.00
- toaleta wieczorna
godz. 23.00 – 6.00
- cisza nocna
DZIEŃ I
Opis miejscowości
SWORNEGACIE
153/0 - jest to duża kaszubska wieś, w której znajduje się stanica gdzie rozpoczyna się spływ. Miejscowość wzmiankowana w 1275r., położona pomiędzy jeziorami: Karsińskim i Witoczno. W centrum wsi neobarokowy kościół Św. Barbary wzniesiony w latach 1913 – 1916 wg projektu Fritza Kunsta. Wnętrze kościoła utrzymywane w stylu kaszubskim (polichromia braci Drapiewskich). We wsi kilka chałup drewnianych z XIX w. konstrukcji zrębowej i sumikowo – łątkowej, z dachami krytymi przeważnie słomą. Przy ul. Mostowej drewniana, kryta gontem kapliczka z figurką Matki Boskiej z kaszubskim napisem.
HARMONOGRAM DNIA
godz. 12.00 - dojazd do miejsca rozpoczęcia spływu – m. Swornegacie
godz. 12.00 – 13.30 - nauka biwakowania - organizacja obozowiska (w tym nauka i przypomnienie rozkładania namiotów).
godz. 13.30 – 14.30 - zapoznanie z programem spływu - podanie ogólnego harmonogramu czynności realizowanych w trakcie każdego dnia - omówienie warunków bezpieczeństwa przy korzystaniu z butli gazowych, w trakcie przygotowywania posiłków - przypomnienie właściwego doboru stroju w trakcie spływu oraz warunków bezpieczeństwa, a także krótkie szkolenie na temat pierwszej pomocy przed medycznej
godz. 14.30 – 16.00 - przygotowanie obiadu
godz. 16.00 – 18.00 - pokaz (przypomnienie) zasad właściwego wchodzenia i wychodzenia z kajaka, poruszania się kajakiem (wiosłowanie, zawracanie, skręcanie) oraz zachowania w przypadku wywrócenia kajaka - sprawdzenie poziomu umiejętności w zakresie poruszania się kajakiem oraz dobór załóg - przydział kajaków, kapoków i wioseł - wg masy ciała i wzrostu - przydział osad do opiekunów - pisemne potwierdzenie przez uczestników zapoznania z regulaminem spływu oraz obowiązującymi warunkami bezpieczeństwa
godz. 18.00 – 19.30 - czas do dyspozycji uczestników na zapoznanie z okolicą
godz. 20.00 – 21.00 - przygotowanie kolacji.
godz. 21.00 – 22.30 - przygotowanie oraz organizacja ogniska – wspólna zabawa
godz. 22.30 – 23.00 - toaleta wieczorna przygotowanie do noclegu
godz. 23.00 - cisza nocna
DZIEŃ II
ETAP I: SWORNEGACIE – CZERNICA (12 km)
Opis miejscowości
CZERNICA
141/12 – miejscowość położona nad cieśniną łączącą jeziora Dobrzyk oraz Kosobudno. Przez cieśninę przechodził ongiś most, po którym przechodziły armie Napoleona. Przy końcu jeziora Kosobudno po lewej stronie, opodal m. Czernica, znajduje się pole biwakowe, ze źródłem doskonałej wody do picia.
HARMONOGRAM DNIA
Czynności realizowane zgodnie z ogólnym harmonogramem dnia.
Godz.18.00 – 20.00
- zapoznanie z okolicą - zajęcia sportowe
DZIEN III
II ETAP: CZERNICA – RYTEL (16 km)
Opis miejscowości
RYTEL
125/28 - duża wieś letniskowa nad Brdą I Wielkim Kanałem Brdy. Punkt etapowy spływów kajakowych. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od Macieja Retil, który w 1430 r. otrzymał od komtura tucholskiego przywilej na założenie karczmy. W centrum wsi neobarokowy kościół z lat 1901 – 11. Chałupy konstrukcji zrębowej i sumikowo – łętkowej, kryte przeważnie strzechą. Poczta, sklepy, PKP, PKS. Ok. 3 km na pn. ścisły rezerwat przyrody „ Mętne” (53,28 ha) obejmujący torfowisko wysokie ze skupiskiem roślinności reliktowej.
HARMONOGRAM DNIA
Czynności realizowane zgodnie z ogólnym harmonogramem dnia.
Dodatkową atrakcją w trakcie spływu jest pokonanie zapory przy elektrowni wodnej, włącznie z przenoszeniem kajaków na odcinku 200 m oraz zapoznanie się w m. Mylof z największym w kraju zakładem hodowli pstrąga tęczowego.
godz.18.00 – 20.00 - wspólna wyprawa po zakupy - zajęcia sportowe: turniej piłki siatkowej
godz. 21.00 – 22.30 - ognisko – wspólna zabawa ze śpiewem przy akompaniamencie gitary, pieczenie kiełbasek
DZIEŃ IV
III ETAP: RYTEL – WOZIWODA (19 km)
Opis miejscowości
WOZIWODA
106/47 – osada leśna, siedziba nadleśnictwa. Piękny zespół starych dębów. Pole namiotowe, przystanek PKS, most drogowy na trasie Czersk – Tuchola. Początek rezerwatu Doliny Rzeki Brdy. Ok. 2 km na pn. zach. rezerwaty przyrody „Jeziorka Kozie” (12,30 ha) i „Jezioro Zręczno” (15,74 ha). W położonej ok. 3 km na pd. zach. wsi Mała Komorza w parku o bogatym i urozmaiconym drzewostanie, stoi późno klasycystyczny dwór z połowy XIX w. Przy drodze do Wielkiej Komorzy warto zobaczyć klasycystyczną figurę Jana Nepomucena , w Dąbrówce zaś jednonawowy kościół konstrukcji szkieletowej z 1768 r., z niezwykle bogatym, rokokowym wnętrzem.
HARMONOGRAM DNIA
Czynności realizowane zgodnie z ogólnym harmonogramem dnia.
Godz.18.00 – 20.00 - pokonanie ścieżki zdrowia oraz zwiedzanie nadleśnictwa Woziwoda - zajęcia sportowo – rekreacyjne
DZIEŃ V
IV ETAP: WOZIWODA – GOŁĄBEK (12 km)
Opis miejscowości
GOŁĄBEK
94/59 – leśniczówka, przystanek PKS, dwa pola namiotowe usytuowane na lewym brzegu rzeki, tuż za jej pięknymi meandrami.
HARMONOGRAM DNIA
Czynności realizowane zgodnie z ogólnym harmonogramem dnia.
godz.18.00 – 20.00
- zapoznanie ze ścieżką edukacyjną w m. Gołąbek - zajęcia sportowo – rekreacyjne
godz. 21.00 – 22.30
- ognisko – wspólna zabawa ze śpiewem przy akompaniamencie gitary oraz konkurs wiedzy na temat przebytej ścieżki edukacyjnej
DZIEŃ VI
V ETAP: GOŁĄBEK – ŚWIT (13 km)
Opis miejscowości
ŚWIT
81/72 – leśnictwo, most i pole biwakowe na lewym brzegu rzeki. Obok leśnictwa zespół dziesięciu starych, 700 letnich dębów, pomników przyrody. Ujście rzeki Rudy.
HARMONOGRAM DNIA
Czynności realizowane zgodnie z ogólnym harmonogramem dnia. Dodatkową atrakcją w trakcie spływu jest obejrzenie w okolicach m. Rudzki Most w korycie rzeki zabytkowego głazu - „Kamień Jagiełły”.
godz.18.00 – 20.00 - zajęcia sportowo-rekreacyjne godz. 21.00 – 22.30 - ognisko: 1) podsumowanie spływu 2) wspólna zabawa połączona z wyborami: a) „duszy towarzystwa”, b) „samarytanina”, c) „skąpca” d) rekordzisty rzutu kapokiem na odległość
DZIEŃ VII
HARMONOGRAM DNIA
godz. 9.00 – 11.00 - pobudka - toaleta poranna - przygotowanie śniadania
godz. 11.00 – 13.30
- zawody kajakowe: 1) slalom kajakiem pomiędzy bojami - dwójkami i pojedynczo (na czas), 2) zawody pływackie na dystansie 30 m (na czas). - podsumowanie zawodów oraz rozdanie nagród w każdej konkurencji
godz.13.30 – 16.00
- sprawdzenie sprzętu - suszenie ubrań oraz kapoków - złożenie namiotów oraz zwinięcie obozowiska - załadunek sprzętu na samochody
godz.16.00
Zakończenie spływu - wyjazd do domu
opracował: mgr Paweł Szott
Wszelkie zapytania proszę kierować na adres: paszo@wp.pl |