|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1919 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Scenariusz lekcji geografii
Klasa pierwsza liceum, technikum, Dział - Atmosfera
Temat lekcji: Co z tą aurą? - badanie i przewidywanie pogody
Cele kształcenia: - poznanie sposobów i metod zbierania informacji o stanie atmosfery - poznanie metod umożliwiajacych przeiwdywanie zmian pogody - rozumienie prowadzenia obserwacji meteorologicznych
Cele operacyjne:
Uczeń wie: - co to jest pogoda - jakie są elementy pogody - w jakich jednostkach mierzy sie elementy pogody - jak powstaje i do czego słuzy mapa synoptyczna
Uczeń rozumie: - zasady prowadzenia obserwacji meteorologicznych - koniecznosć systematycznego prowadzenia obserwacji w skali globalnej - zasady pozwalajace prognozować zmiany pogody
Uczeń potrafi: - analizować mape synoptyczna - przeiwdywać rozwój zjawisk pogodowych na wybranym terenie na podstawie mapy synoptycznej - przewidywać tendencje zmian pogody na podstawie obserwacji zjawisk atmosferycznych
Metody i formy pracy: wykład, pogadanka, praca w grupach, cwiczenia
Materiały i środki dydaktyczne: foliogram, podręcznik, mapa synoptyczna ( mozna pracować na mapie w podęczniku, atlasie lub skorzystać z innych źródeł)
TOK LEKCJI: 1. Częśc organizacyjna 2.Wprowadzenie do lekcji - komentarz dydaktyczny
Ogladając prognozy pogdy w telewizji często zadajemy sobie pytanie czy rzeczywiscie sie one sprawdza. Zdajemy sobie sprawę ze prognozowaniem pogody zajmują się fachowcy- a jednak nie zawsze prognoza się potwierdza. Prowadząc obserwacje widzimy też, że coraz częściej pogoda nas zadziwia. Które czynniki mają wpływ na jej przebieg? Od czego zależy? Czy potrafimy czytać samodzielnie mapy synoptyczne i odczytywać oznaki przyrody? Zgłębijmy tajniki prognozowania pogody, a może łatwiej bedzie nam zrozumieć jej zmienność.
3. Realizacja materiału; a) obserwacje meteorologiczne - pogadanka - co to jest pogoda? - jakie są elementy pogody - w jakich jednostkach dokonuje sie pomiaru poszczególnych elementów pogody - które organizacje na swiecie , a które w Polsce zajmują sie badaniem i przewidywaniem pogody
b) pomiary meteorologiczne - praca w grupach podział uczniów na grupy, każda grupa otrzymuje ten sam zestaw pytań, po ich opracowaniu następuje prezentacja i ocena pracy uczniów zgodna z przedmiotowym systemem oceniania.Opracowane pytania są także podstwą do opracowania samodzielnej notatki. - gdzie dokonuje sie pomiarów elementów pogody? - jak często dokonuje sie tych pomiarów? - w jaki sposób następuje wymiana informacji? - co jest podstawowym źródłem informacji w opracowaniu prognoz krótkoterminowych? - jakie wyrózniamy rodzaje satelitów meteorologicznych? - krótko je scharakteryzuj - co powstaje na podstawie pomiarów meteorologicznych?
c) czytanie mapy synoptycznej - praca samodzielna lub w zespołach dwuosobowych korzystajac z legendy na podsawie mapy synoptycznej znajdujacej się w podreczniku odczytaj i zapisz pogdę w wybranym mieście europejskim prezentacja odczytanej pogody przez 4 uczniów i ocena ich pracy
d) przewidywanie pogody - dyskusja możliwości samodzielnego prognozowania pogody - prezentacja foliogramu "Wybrane oznaki lokalnej pogody" - tabela znajduje się w podręczniku do klasy pierwszej wydawnictwa OPERON
4. Podsumowanie lekcji
Aneta Świetlicka
|
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|