|
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5464 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Scenariusz lekcji z fizyki dla klasy II gimnazjum dotyczący tarcia. Główną metodą lekcji jest praca w grupach.
Temat: TARCIE. SIŁA TARCIA.
Cele lekcji:
Uczeń wie:
- co to jest tarcie,
- że na ciała poruszające się w powietrzu działa siła oporu powietrza,
- czym różni się tarcie statyczne od kinetycznego,
- jakie są rodzaje tarcia kinetycznego,
- że tarcie zależy od rodzaju powierzchni trących i siły nacisku,
- jakie są pożyteczne i szkodliwe skutki tarcia,
- jak można zwiększyć, a jak zmniejszyć tarcie,
- od czego zależy siła oporu powietrza i jak ją można zmniejszyć
Uczeń umie:
- doświadczalnie wykazać istnienie tarcia,
- zademonstrować jak tarcie zależy od powierzchni trących i siły nacisku,
- zaprojektować i doświadczalnie pokazać sposoby zmniejszania i zwiększania tarcia,
- umie wyjaśniać przykłady zaczerpnięte z życia codziennego na podstawie poznanych wiadomości,
Cele wychowawcze:
- wdrażanie uczniów do zgodnej pracy w grupie,
- rozwijanie spostrzegawczości i swobodnego wyrażania myśli.
Metody:
- pogadanka,
- praca w grupach,
- burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
- klocki, siłomierze, papier ścierny, rysunki, ołówki, łożyska, karty pracy.
PRZEBIEG LEKCJI: Część wstępna:
- Czynności organizacyjne.
- Pogadanka na temat tarcia występującego w życiu codziennym.
- Podanie tematu i celów lekcji.
Część realizacyjna
- Podział klasy na grupy i przypomnienie zasad pracy w grupach.
- Praca w grupach: doświadczenie 1 – tarcie.
- Prezentacja wyników grup.
- Ustalenie pojęcia tarcia kinetycznego ( poślizgowego i tocznego ) i statycznego.
- Praca w grupach: doświadczenie 2 – od czego zależy wartość siły tarcia podczas ruchu?
- Prezentacja wyników grup.
- Wprowadzenie pojęcia siły oporu powietrza i od czego ona zależy.
- Wyszukiwanie w przyrodzie pożytecznych i szkodliwych skutków tarcia oraz sposobów zwiększania i zmniejszania tarcia – praca w grupach metodą burzy mózgów.
Część podsumowująca:
- Podsumowanie wyników pracy grup.
- Zadanie domowe:
Opisz kilka przykładów pożytecznych i szkodliwych skutków tarcia występującego w przyrodzie. KARTA PRACY: TARCIE
Doświadczenie 1 Pomoce: klocki z haczykiem, siłomierz, ołówki.
- Dwa klocki umieszczone jeden na drugim ciągnij siłomierzem po powierzchni stołu ruchem jednostajnym i obserwuj jego wskazania.
- Te same klocki przeciągnij po ołówkach ( walcach ) ułożonych blisko siebie na stole. Odczytaj wskazania siłomierza. Wnioski:
Doświadczenie 2 Pomoce: klocki z haczykami, siłomierz, papier ścierny
- Dwa klocki ciągnij po stole ruchem jednostajnym i obserwuj wskazania siłomierza w następujących przypadkach:
- oba klocki umieszczone są na stole i połączone za pomocą haczyka,
- jeden klocek umieszczony jest na drugim.
Wnioski:
- Do drewnianego klocka przymocuj siłomierz.
Ciągnąc za siłomierz, przesuwaj klocek:
- po wypolerowanej powierzchni stołu,
- po powierzchni papieru ściernego.
Wnioski: Opracowała: Elżbieta Jankowska |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|