Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. I

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2870 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

O tym, że ortografia polska nie jest łatwa do opanowania wiemy my ludzie dorośli. Poprawne pisanie sprawia wiele trudności zwłaszcza dzieciom w młodszym wieku szkolnym. W tym celu konieczne są ćwiczenia służące doskonaleniu poprawnej pisowni. Pragnę przedstawić Państwu scenariusz zajęć w kl. I dotyczący utrwalenia pisowni wyrazów z "ż".

KRĄG TEMATYCZNY: Tajemnice ortografii


TEMAT : Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zwierząt
żyjących w ogrodzie zoologicznym i w lesie. Utrwalenie pisow-
ni wyrazów z „ż”. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 40.
Wykonanie żabki techniką origami.

Cele :
• czyta cicho ze zrozumieniem
• wypowiada się na temat wiersza
• zna zwierzęta żyjące w zoo i w lesie
• potrafi rozwiązać zagadki
• zna pisownię wyrazów z „ż”
• dodaje i odejmuje w zakresie 40
• rozwiązuje zadanie tekstowe
• uzupełnia działania na osi liczbowej
• umie wykonać żabkę techniką orgiami
• uzupełnia zdania z lukami, układa zdania z rozsypanki wyrazowej
• umie bawić się przy piosence


Metody :
• słowne
• oglądowe
• działania praktyczne


Forma pracy :
• indywidualna
• zbiorowa
• zróżnicowana



Środki dydaktyczne :
płyta z piosenką „Żabka”, zdania z lukami, rozsypanka wyrazowa, obrazki ze zwierzętami, napisy na kartkach z nazwami zwierząt, zadanie tekstowe dla każdego ucznia, kolorowy papier, szablony kół


Przebieg zajęć

1.Rozwiązanie krzyżówki.

• To zagadka bardzo krótka : rogi, nogi, ogon, bródka .( koza )
• Cała żółta w czarne paski. Leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka .( osa )
• Nie osa, nie mucha, bzyka koło ucha. Kiedy cię ukłuje, bąbel wyskakuje . ( komar )

▫ Udzielanie odpowiedzi na pytania :
- Co to jest zoo ?
- Kto tam mieszka ?
- Po co buduje się ogrody zoologiczne ?

Uzupełnianie wiadomości uczniów przez nauczyciela

Ogrody zoologiczne to miejsca, gdzie trzyma się w zamknięciu dzikie zwierzęta. Zwierzętom okazuje się troskę i dostarcza właściwego pokarmu. W dobrze prowadzonych ogrodach więk-
sześć zwierząt żyje dłużej niż na wolności. Obecnie istnieje wiele specjalistycznych ogrodów
przeznaczonych dla wiele grup zwierząt. Najbardziej popularne są oceanaria, gdzie trzyma się
delfiny i inne zwierzęta morskie. Drugim nowym typem ogrodów zoologicznych są parki
safari, w których zwiedzający mogą obserwować zwierzęta siedząc w samochodach, a zwie-
rzęta przemieszczają się na dużych przestrzeniach. Ogrody zoologiczne badają życie zwierząt,
pogłębiają wiedzę o ich zachowaniach i zwyczajach oraz dążą do rozmnażania posiadanych okazów.


2.Głośne odczytanie przez nauczyciela wiersza pt. „Żubr”.
▫ Udzielanie odpowiedzi na pytania :
- Jakie jest jego ciało ?
- Jaką ma szyję i pysk ?
- Co posiada na głowie ?
Odnalezienie spośród wielu napisów wyrazu „żubr” i zamieszczenie go pod obrazkiem zwierzęcia.

3.Rozwiązanie zagadki o żyrafie.
„ W zoo ją zobaczysz szyją sięga ponad palmy
i dachy drapaczy”
Odszukanie napisu „żyrafa” i umieszczenie go pod obrazkiem.

4.Rozwiązanie zadania z treścią.
W pociągu jechało 28 żyraf. Na stacji wysiadły 3 żyrafy.
Ile żyraf pojechało dalej ?
Analiza treści zadania.

jechało-28 żyraf
wysiadły-3 żyrafy
pojechało dalej-?

Rozwiązanie zadania :

28 – 3 = 25
Odp. Dalej pojechało 25 żyraf.

5.Rozwiązanie zagadki o żabie.
„ Szara lub zielona bywa.
Żyje w stawie. Żabką pływa.”
Odszukanie napisu „żaba” i umieszczenie pod obrazkiem zwierzęcia.

6.Rozwiązanie działań na osi liczbowej.

7.Zabawa przy piosence „Żabka”.

8.Wykonanie żabki techniką origami.
▫ Prezentacja prac

9.Rozwiązanie zagadki o wężu.
„Cicho pełznie w trawie, pręży się i zwija
Podobny jest do żmii, ale to nie żmija”
Odszukanie napisu i zamieszczenie pod obrazkiem.

10.Odczytanie przez uczniów napisów „żuczek”, „jeż” i umieszczenie ich pod obrazkami.

11.Utrwalenie pisowni wyrazów z „ż”.

EWALUACJA

I grupa – uzupełnia zdania brakującymi wyrazami z „ż”

…….. mają dużo kolców. (Jeże)
…….. zajada listki. (Żyrafa)
Po polanie pełza …….. . (wąż)
Tomek zobaczył na trawie małego ………. . (żuczka)
………. żyją w puszczy. (Żubry)
………. pływają w stawie. (Żaby)

II grupa – układa zdania z rozsypanki wyrazowej, podkreśla wyrazy z „ż”

puszczy. żyją w Żubry
pełza Po wąż. polanie
listki. zajada Żyrafa
żuczka. na małego zobaczył trawie Tomek
dużo Jeże mają kolców.

Po sprawdzeniu przez nauczyciela samodzielnie wykonanej pracy, uczniowie wklejają zdania do zeszytów.

12.Podsumowanie pracy na zajęciach.

13.Zadanie pracy domowej.


Literatura :
Przewodnik metodyczny dla nauczyciela- Wydawnictwo „Juka”, Warszawa 1999 r.
Nauczanie Początkowe – Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Kielce 1997/99

Opracowała : Danuta Janiszewska
Włocławek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie