Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

1...18192021222324252627282930313233343536
Lekcja: "Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera"
Kamienne królestwo Tatr


Góry Kazimierza Przerwy – Tetmajera to twarde kolosy. „Próg tatrzańskich granitów” jest mocno wbity w grunt. To majestatyczne olbrzymy, których czoła uwieńczone są „skalnymi koronami”. Strzegą oni swego kamiennego królestwa. Podmiot liryczny jest świadomy tego, że tu wysoko, to właśnie góry rządzą jego życiem. Mają one władzę nad każdym ruchem człowieka idącego skalnymi zapadliskami. Panują również nad potokami, których szum będzie trwał, dopóki złomy granitów nie spadną w dół, i nie zatrzymają biegu górskiej wody:
„(...)‏
wiecznie szumiaca z urwisk stromych rzeka;
nigdy się szum ten posępny nie zgłuszy,
nigdy, aż zwali się granitu zrąb - -
(...).”
[w: Przy Morskim Oku]
Góry są zbudowane z twardego granitu. W „Słowniku motywów literackich” można przeczytać, że są one „symbolem niewzruszoności; trwania i siły.” Jest to wiecznie trwający granit, „po którym chmura pędzi, wiatr szalony wyje”. Są to dumne wierchy, które istnieją od wieków, jak „skalne piramidy”. Szczyty stwarzają wrażenie bardzo stabilnych skał, które „wrastają” w otaczający je świat. Władysław Kopaliński w „Słowniku symboli literackich” pisze, że „góra to symbol nieruchomości. Potężna masywność góry czyni z niej wyobrażenie stałości i niezłomności”. Skalne kolosy z poezji Tetmajera stanowią dla wędrowca „niezdobyty gród”, który jest „kuty z ciosu granitowych odłamków i marmurowych bieli”. Tworzą trwałą zaporę przed słońcem, którego promienie słabo tu docierają. Z daleka przypominają „zimny łańcuch skał”.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie