Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2526
Lekcja: "013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne"
Układ oddechowy i układ krążenia pierścienic


Wzdłuż ciała pierścienic biegną dwa główne naczynia krwionośne – grzbietowe i brzuszne. Są one połączone drobniejszymi naczyniami okrężnymi. W układzie krążenia pierścienic nie występuje serce, jego rolę spełnia najczęściej najgrubsze naczynie grzbietowe mogące się rytmicznie kurczyć. Wyjątkowo rolę elementu napędzającego krew mogą pełnić też naczynia okrężne. Tak jest u niektórych skąposzczetów, na przykład u dżdżownic – do napędzania krwi służy pięć par naczyń okrężnych przedniej części ciała.
Zazwyczaj u pierścienic krew płynie cały czas w naczyniach i nie miesza się z płynem jamy ciała – jest to zamknięty układ krwionośny. Sieć naczyń włosowatych jest szczególnie dobrze rozwinięta w parapodiach, powłoce ciała i w ścianie jelita środkowego. W zależności od rodzaju barwnika krew pierścienic może mieć różne zabarwienie. Może być czerwona (gdy zawiera hemoglobinę lub erytrokruorynę), zielona (zawiera chlorokruorynę), żółta, często jest też bezbarwna. W przeciwieństwie jednak do kręgowców, barwniki pierścienic, (jak i innych bezkręgowców) nie są zawarte w krwinkach, ale rozpuszczone w osoczu.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie