Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2526
Lekcja: "013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne"
Układ pokarmowy pierścienic


Układ pokarmowy tych zwierząt jest drożny i zróżnicowany na kilka wyraźnych wyspecjalizowanych odcinków. Składa się z jelita przedniego (z nabłonkiem entodermalnym), środkowego (nabłonek mezodermalny) i tylnego (znów nabłonek entodermalny). Jelito przednie rozpoczyna się otworem gębowym prowadzącym do krótkiej jamy gębowej, za którą jest umięśniona gardziel i przełyk. W gardzieli mogą znajdować się gruczoły, ponadto u niektórych drapieżnych wieloszczetów może ona wysuwać się na zewnątrz w postaci ryjka, często uzbrojonego w chitynowe ząbki lub szczęki.

Niektóre skąposzczety mają dodatkowo wole i umięśniony żołądek. U pijawek silnie rozwinięte wole tworzy liczne odgałęzienia i kieszonki służące do magazynowania krwi. Jelito środkowe pierścienic ma postać prostej rury (czasami zaopatrzonej w podłużną rynienkę leżącą po stronie grzbietowej). Jelito tylne jest niewielkie i prosto zbudowane.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie