Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "004. Organy generatywne i cykle rozwojowe roślin nasiennych"
Okrytozalążkowe


Trzykrotny mitotyczny podział jądra makrospory prowadzi do stworzenia ośmiu haploidalnych jąder potomnych. W wypadku woreczka zalążkowego powstaje tylko sześć haploidalnych komórek: komórka jajowa (zlokalizowana w pobliżu okienka), towarzyszące jej dwie synergidy (pozostałość rodni) i trzy tak zwane antypody – leżące po przeciwnej niż komórka jajowa stronie woreczka. Dwa pozostałe jądra zlewają się ze sobą, tworząc diploidalne jądro centralne, zwane też wtórnym jądrem woreczka zalążkowego. Pierwotnie pyłek okrytozalążkowych był przenoszony przez owady co było jednym z powodów ich sukcesu ewolucyjnego.

Później powstało także wiele grup tych roślin, które powróciły do zapylania przez wiatr. Jednak w obu tych wypadkach pyłek jest przenoszony na znamię słupka, a nie bezpośrednio na okienko zalążka, jak u nagonasiennych. Tutaj mikrospora kiełkuje, czyli komórka wegetatywna zaczyna tworzyć łagiewkę pyłkową wrastającą w słupek i kierującą się w stronę okienka w zalążku.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie