Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...12131415161718192021222324252627282930
Lekcja: "Sieć osadnicza Polski"
Typy wsi
Okolnica (wieś placowa)
Najstarszy typ wsi, jeszcze z czasów przedfeudalnych. Były to na ogół małe wsie ze zwartą zabudową, która okalała wewnętrzny plac o okrągłym lub nieregularnym kształcie. Do wsi prowadził najczęściej tylko jeden wjazd, co nadawało jej charakter obronny. Okolnice zostały znacznie przekształcone. Ich założenia można jeszcze zaobserwować w niektórych wsiach zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, głównie na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce.
Owalnica
(wieś placowo - ulicowa)

Wieś obronna z początków okresu feudalnego, większa od okolnicy i bardziej wydłużona. Zwarta zabudowa przylegała do centralnego placu o owalnym kształcie, pośrodku którego często znajdował się staw lub studnia. Dwie drogi wylotowe, wychodzące z obu stron placu były zamykane na noc bramami. Taki typ można spotkać w niewielu wsiach, głównie na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Śląsku.
Ulicówka
Typ wsi o zwartej zabudowie ciągnącej się po obu stronach głównej drogi i regularnym układzie pół uprawnych. Od XIII w. powstanie ulicówek wiązało się z kolonizacją na prawie niemieckim i wprowadzeniem gospodarki trójpolowej. Wsie tego typu występują powszechnie na Śląsku, Mazurach, w Wielkopolsce oraz na Pomorzu.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie