Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

12345678910111213141516
Lekcja: "012. Składniki skorupy ziemskiej"
Składniki skorupy ziemskiej

Skały magmowe

Skały magmowe powstały w wyniku krystalizacji magmy. Magma (z greckiego „magma” - „gorące ciasto”) jest gorącą i plastyczną, a nawet płynną materią zgromadzona w górnej astenosferze. Jest ona gorącym stopem, co oznacza, że stanowi mieszaninę składników o różnym składzie chemicznym. W zależności od składu, warunków i tempa krystalizacji skały magmowe mogą się znacznie różnić. Zasadniczo dzieli się je na skały głębinowe i wylewne. Skały głębinowe (plutoniczne) są to skały, których stygnięcie i krystalizacja odbywa się pod powierzchnią Ziemi. Proces ten zachodził powoli, a powstałe w jego wyniku kryształy są dobrze wykształcone i wyraźnie widoczne.

Budowa skał głębinowych (plutonicznych) jest jawnokrystaliczna, oznacza to, że zbudowane są z wyraźnie widocznych kryształów. Skałami głębinowymi są głównie granity składające się z kwarcu, jasnych skaleni i łyszczyków (miki). Do tej grupy zalicza się także dioryt (ciemniejszy od granitu), gabro (ciemnozielona skała) czy sjenit (nie zawierający kwarcu)
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie