Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "Kresy Adama Mickiewicza"
Płużyny


Był to folwark i wioska należące do majątku tuhanowskiego i dożywotnio przyznane matce Maryli Wereszczakówny. Po ślubie córki pani Wereszczakowa zamieszkała w Płużynach, a w Tuhanowiczach gospodarzył jej syn Józef. W sierpniu 1821 roku w majątku przebywał Adam Mickiewicz, który spędzał czas z Marylą, brał udział w wycieczkach konnych, pieszych i wyprawach nad Świteź.

Cyryn
Za czasów Adama Mickiewicza Cyryn należał do wojewody Józefa Niesiołowskiego z Worończy, który słynął z nieludzkiego stosunku do poddanych. Przypuszcza się, że to on stał się pierwowzorem ducha Złego Pana (II cz. „Dziadów”). Niektórzy badacze utrzymują, że Cyryn - nie Ruta - jest miejscem akcji ballady „To lubię” oraz II i IV cz. „Dziadów”. W Cyrynie znajdowała się cerkiew. Na plebanii księdza unickiego Jana Horbacewicza często bywał mały Adam. Ksiądz Horbacewicz miał być pierwszym nauczycielem i opiekunem Mickiewicza, a później jego serdecznym przyjacielem - powiernikiem tajemnic zranionego serca poety. Można więc przyjąć, że ks. Horbacewicz stał się pierwowzorem Księdza, świadka zmagań Gustawa z miłosnym cierpieniem w cz. IV „Dziadów”. Również w Cyrynie 1 sierpnia 1821 roku Adam Mickiewicz wraz z Marylą Puttkamerową trzymali do chrztu Franciszka Sakowicza, co zaświadcza zapis w księgach metrykalnych.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie