Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny"
Herb Palestyny
Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny

Palestyna

W VII w. tereny te zaczęli zasiedlać Arabowie i swoje panowanie rozpoczęły dynastie wyznające islam. Z biegiem lat, ludy zamieszkujące Palestynę, utworzyły naród palestyński.

Gdy po I wojnie światowej Palestynę oddano pod zarząd Wielkiej Brytanii, zaczęła się zjeżdżać na swoje dawne tereny ludność żydowska z całego świata, a po II wojnie światowej imigracja ta zwiększyła się. 14 maja 1948 r. postanowiono podzielić zamieszkałą przez Żydów i Arabów Palestynę na niezależne państwa (żydowski Izrael i arabską Palestynę), które połączono unią gospodarczą. Państwa arabskie, dążąc do zlikwidowania Izraela, natychmiast go zaatakowały. Konflikt trwał do 1949 r., po którym państwo żydowskie postanowiło się wzmocnić. Następnie odbyły się jeszcze trzy wojny, w których Izrael również odniósł zwycięstwo. Ich wynikiem było powiększenie się władzy Izraela na większą część państwa palestyńskiego, a dodatkowo 800 tys. Arabów stało się uchodźcami.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie