Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny"
Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny

Palestyna

Palestyna jest krainą historyczną leżącą na Bliskim Wschodzie i kolebką największych religii świata, a na jej terenach znajdują się najważniejsze święte miejsca judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Obecnie obejmuje terytorium Izraela, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej, lecz w przeszłości zajmowała większy obszar. Zamieszkują ją Żydzi i Arabowie, którzy są w ciągłym konflikcie w walce o prawa do zamieszkiwania tych ziem.

Koczownicze plemiona semickie (Izraelici) zasiedlały Palestynę już w starożytności i utworzyli królestwo, które następnie podzielili na Judeę i Izrael. Następnie ludność żydowska dostała się pod niewolę, z której wydostała się za panowania dynastii Machabeuszów. Następnie ich tereny zajęło Imperium Rzymskie, przeciwko któremu Izraelici prowadzili powstania, co doprowadziło do zburzenia przez Rzymian Jerozolimy, skutkiem czego Żydzi zaczęli opuszczać ojczyste ziemie i stworzyli tzw. diasporę (rozproszenie członków danego narodu wśród innych narodów lub też wyznawców danej religii wśród wyznawców innej).
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie