Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny"
Godło CzeczeniiAutor: Wikipedia[Anuskafm]
Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny

Konflikt czeczeńsko-rosyjski

Czeczeni walczą z najeźdźcą stosując ataki terrorystyczne na terenie Rosji. Jednym z nich była akcja czeczeńskich komandosów w teatrze w Moskwie w październiku 2002 r., gdzie przetrzymywani byli zakładnicy rosyjskiej ludności cywilnej.

Prócz konfliktu wyznaniowo-narodowościowego, istnieje także spór dotyczący sfery ekonomicznej, bowiem na terenie Czeczenii znajdują się złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Rosja po rozpadzie ZSRR utraciła część terenów, nie tylko autonomii czeczeńskiej, na których znajdowały się ośrodki przemysłu i nie tylko. Dodatkowo bardzo ważne jest położenie Czeczenii (jej tereny graniczą między innymi z Gruzją), która leży na szlaku umożliwiającym łatwiejszy transport ropy naftowej i gazu ziemnego za pomocą rurociągów z rejonów Morza Kaspijskiego do portów znajdujących się nad Morzem Czarnym.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie