Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "135. Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny"
Ministerstwo
Komunikacji w
Astanie - stolicy
KazachstanuAutor: Maksim
Konflikty zbrojne w Azji i ich przyczyny

Konflikt czeczeńsko-rosyjski

Sytuacja skomplikowała się, gdy nadal napływała ludność rosyjska, rdzenną społeczność wciąż dyskryminowano, a jej meczety zamykano. Doprowadziło to do zrywów narodowowyzwoleńczych Czeczenów, które kończyły się stosowaniem przez Rosjan mocniejszych represji na ludności czeczeńskiej. Podczas II wojny światowej Czeczeni sprzymierzyli się z Niemcami, w nadziei na wyrwanie się spod władzy Rosji, która w odwecie deportowała ich do Kazachstanu, a następnie, w 1956 r., zezwoliła na ich powrót. Jak się później okazało, stanowili oni mniejszość na własnych terenach (35%, a Rosjanie – 51%).
Gdy w 1991 r. rozpadł się ZSRR, Czeczenia ogłosiła niepodległość, której jednak Rosja nie uznała i w 1994 r. wojska byłej republiki przekroczyły granicę i znalazły się w Czeczenii. Od tamtego momentu nadal trwa konflikt, w którym są łamane prawa człowieka i cierpi ludność cywilna.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie