Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Chemia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2829
Lekcja: "Budowa atomu"
Planetarny model atomu Rutherforda

Atom miałby być zbudowany jak mini układ słoneczny (co wielu uczonych przewidziało wcześniej). We wnętrzu tego układu znajdować się miało dodatnio naładowane jądro atomowe, a dookoła jądra krążyć miały ujemnie naładowane elektrony. Jądro w porównaniu do atomu jest znacznie mniejsze, ponieważ tylko nieliczne cząstki α uległy odbiciu lub odchyleniu.

Wg Rutherforda atom miał być zbudowany z jądra atomowego o wielkości rzędu 10-15 m i skupiającego prawie całą masę atomu oraz elektronów obiegających jądro po zamkniętych orbitach o promieniach rzędu 10-10 m.

Model atomu Rutherforda był sprzeczny z zasadami klasycznej elektrostatyki, gdyż zgodnie z klasyczną mechaniką poruszający się dookoła jądra elektron powinien emitować falę elektromagnetyczną. Emisja taka jest związana z ucieczką pewnej energii z układu elektron-jądro. Elektron zmniejszając swoją energię zmniejsza jednocześnie odległość od jądra. Powinien on więc poruszać się nie po okręgu lecz po spirali i ostatecznie zderzyć się z jądrem. Takiego zjawiska jednak nie obserwowano.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie