Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718192021
Lekcja: "Enzymy - chemiczne regulatory reakcji, część I"
Energia aktywacji


Jest to ilość energii niezbędnej do zapoczątkowania procesu chemicznego. Dodanie katalizatora do środowiska reakcji znacznie obniżą energię aktywacji. Obniżenie energii aktywacji jest możliwe w układach biologicznych dzięki katalizatorom biologicznym – enzymom.

Jeżeli bariera aktywacji zostanie obniżona, to reakcja przebiegnie szybciej. Skoro enzymy obniżają energię aktywacji, w jednostce czasu może reagować znacznie więcej cząsteczek. Enzym tworzy przejściowy, nietrwały kompleks z substratem, czyli substancją na którą działa. Następnie kompleks się rozpada, następuje uwolnienie produktu oraz wolnego katalizatora, który może wejść w reakcję z następną cząsteczką substratu. Enzymy jedynie ułatwiają reakcję – przyśpieszają ją, nie wpływają natomiast na kierunek reakcji chemicznej ani na końcowe stężenie reagujących cząsteczek.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie