Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011
Lekcja: "209. Gleby Polski"
Gleby Polski
Orka pługiem dwuskibowym

Gleby antropogeniczne

Gleby antropogeniczne powstały w wyniku działalności ludzkiej, najczęściej w miastach. Większość z nich jest silnie zanieczyszczona i zniszczona. Nie mają one charakterystycznych poziomów glebowych ze względu na ich wielowiekową uprawę. W praktyce wszystkie gleby uprawne są antropogeniczne. Nawożenie, głęboka orka wytworzyły nieklasyczną ich budowę. Spowodowało to także wzrost urodzajności i żyzności gleb.

Klasyfikacja gleb

Do oceny jakości gleb stosuje się klasyfikację bonitacyjną. Jest to podział gleb na sześć klas urodzajności. Na podstawie genetycznego typu gleby służby rolne określają klasę bonitacyjną. Właściciel gruntu ma prawo nie zgodzić się z oceną, a w jego interesie leży aby była ona sprawiedliwa. Za ziemie o wyższej klasie płaci się większy podatek ale można ją drożej sprzedać niż grunt o niższej klasie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie