Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych"
Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych

Trias, jura, kreda

Środkową część dzisiejszej Polski w triasie i jurze pokrywało morze. Na jego obrzeżu w triasie powstawały rudy cynku i ołowiu. W jurze natomiast utworzyły się ogromne pokłady wapieni i margli. Obfituje w nie Wyżyna Krakowsko–Częstochowska, znajdują się one także wokół Gór Świętokrzyskich. Transgresja morska w kredzie objęła środkową i wschodnią Polskę. W ciepłym i płytkim morzu nagromadzone szczątki otwornic utworzyły kredę. Pojawiły się również wapienie, margle a także piaskowce. Skały te występują licznie na Wyżynie Lubelskiej, na Wyżynie Kielecko–Sandomierskiej oraz w najwyższych partiach Gór Stołowych.

Trzeciorzęd – paleogen

Ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej przybrały na sile w trzeciorzędzie. Powoli wypiętrzały się Karpaty. Dna mórz gromadziły materiały, które przekształcały się w piaskowce, wapienie i łupki. Starszy trzeciorzęd stanowił początek zasadniczych przeobrażeń, jakie zaszły w neogenie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie