Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...3132
Lekcja: "Przegląd i znaczenie wirusów"




Jak ustalić – czy ugryzienie przez psa, czy inne zwierzę zaraziło nas wścieklizną?
Niestety jest to niemożliwe poprzez badanie osoby ugryzionej przez zwierzę. Jak dotąd nie wymyślono testów, które mogłyby wykryć w organizmie człowieka obecność wirusa tuż po jego wniknięciu. Jedyne co można uczynić to sprawdzić czy zwierzę, które nas ugryzło jest chore.
Jak sprawdzić czy zwierzę, które nas ugryzło jest chore?
W przypadku obcego psa lub innego zwierzęcia domowego prosimy właściciela o przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Gdy obce zwierzę jest bezpańskie - wskazujemy je odpowiednim instytucjom medycznym. Jeśli się uda zwierzę złapać powinno zostać poddane fachowej obserwacji.
Leczenie wścieklizny - szczepionka przeciw wściekliźnie jako leczenie zapobiegawcze!
Jeśli agresywne zwierzę nie ma świadectwa szczepienia przeciw wściekliźnie konieczne jest leczenie zapobiegawcze w postaci szczepionki. W przeciwieństwie do większości szczepionek, które stosuje się przed dojściem do zakażenia, szczepionka przeciw wściekliźnie działa skutecznie podana już po zakażeniu wirusem. Warunkiem jest podanie jej zaraz po ugryzieniu przez chore zwierzą, czyli przed wystąpieniem objawów choroby. (Wówczas szczepionka jest już nieskuteczna).

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie