Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...45678910111213141516171819202122
Lekcja: "24. Faszyzm"

Narodowy socjalizm


Alfred Rosenberg
(1893 – 1946),
główny ideolog III Rzeszy,
autor Mitu XX wieku.

Rewolucja narodowosocjalistyczna była rewolucją totalną, gdyż obejmowała wszystkie sfery życia. Profesor prawa na Uniwersytecie Berlińskim Erst Forsthof pisał, że państwo hitlerowskie jest państwem totalnej odpowiedzialności, w którym każda jednostka zostaje włączona w służbę narodowi i musi zrezygnować z prywatnego charakteru swojego bytu. Państwo reguluje poprzez ustawy i polecenia każdy zakres życia narodowego, ma również prawo pociągania jednostki do odpowiedzialności, gdy ta nie podporządkuje narodowi własnego, osobistego losu w sposób zupełny.

Struktura społeczna według narodowego socjalizmu była ściśle zhierarchizowana, a wyznacznikami tej hierarchii były wierność państwu i przydatność dla niego. Na szczycie znajdowali się członkowie NSDAP. Poniżej byli pełnoprawni obywatele Rzeszy, zaś na samym dole znajdowali się obcy rasowo i politycznie oraz elementy aspołeczne. Od roku 1935 obowiązywał przepis, że Żyd nie może być obywatelem Rzeszy.
Wprowadzono także ustawę o ochronie czystości krwi niemieckiej,
zakazującą zawierania małżeństw mieszanych niemiecko-żydowskich.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie