Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...45678910111213141516171819202122
Lekcja: "47. Wybrane religie świata"

IslamIslam jest religią monoteistyczną. Zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wyznawców na świecie (głównie w Afryce i Azji). Rozwija się od VII wieku n.e. W rezultacie objawienia, jakiego miał doznać Mahomet – ostatni z proroków zesłanych przez Allacha.

Półksiężyc powszechnie określany
mianem "symbolu islamu"

Świętą księgą islamu jest Koran, księga objawiona przez Allacha, spisana przez uczniów Mahometa na podstawie jego nauk. Zawiera ona wiele pouczeń dla muzułmanów – jak sprawować kult, jak traktować bliźnich, co jeść i w co się ubierać, a także generalne zasady życia rodzinnego. Z Koranu wywodzi się praktycznie prawodawstwo – szariat i jest ono uznawane fundament państwa. W praktyce Koran wiąże życie religijne z życiem politycznym, gospodarczym i społecznym.

W islamie sunnickim muzułmanin ma pięć obowiązków, zwanych pięcioma filarami islamu:

Wyznanie wiary (szahada) - zaświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest Jego sługą i wysłannikiem. Jest ona również aktem włączenia do wspólnoty muzułmańskiej i w razie przyjęcia islamu na łożu śmierci jest powszechnie uważana za warunek wystarczający do uznania za pełnoprawnego muzułmanina.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie