Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

123456789101112131415161718192021
Lekcja: "Walka wydobywa z człowieka to, co najlepsze - wymowa moralna opowiadania ˝Stary człowiek i morze˝ E. Hemingwaya"
Hemingway – żołnierz, podróżnik, pisarz

Ernest Hemingway był człowiekiem walki. Świadczy o tym jego życiorys – awanturniczy, wypełniony pogonią za przygodami, pasją i walką o słuszną – według niego – sprawę. Hemingway był pisarzem, dziennikarzem i korespondentem zagranicznym, jako młody człowiek zakosztował smaku podróży. Pomimo sprzeciwu rodziny, postanowił zaciągnąć się do armii i walczyć na froncie I wojny światowej. Po wielu perypetiach, młody Ernest trafił na front włoski, brał też czynny udział w hiszpańskiej wojnie domowej (1936-39).

Pasjonowało go czynne, aktywne życie: podróże (Hiszpania, Kuba, Afryka), sport, myślistwo, wędkarstwo, corrida i … literatura. Pod koniec życia otrzymał dwie najważniejsze wówczas nagrody literackie: Pulitzera (1952) oraz Nobla (1954).

Jego mottem życiowym miały być słowa:

"należy dobrze walczyć,
nawet w przegranej sprawie".

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie