Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Gimnazjum - lekcje

1...11121314151617181920212223242526272829
Lekcja: "Zanieczyszczenia atmosfery"
Właściwości metali ciężkich:  • Kadm – jest toksyczny, łatwo wchłania się w organizmie i kumuluje się w tkankach. Uszkadza wątrobę, nerki, powoduje niedokrwistość, odwapnienie kości. Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń dla ludzi i zwierząt.

  • Chrom – w niewielkich ilościach pomaga w procesach metabolizmu u ludzi i zwierząt, natomiast w większym stężeniu powoduje choroby układu oddechowego, krążenia, skóry, może uszkadzać nerki, wątrobę oraz wywoływać alergię i zmiany nowotworowe.

  • Ołów – wnika do organizmu drogą oddechową, pokarmową lub przez skórę. Największe zagrożenie stanowi dla młodych organizmów. Jego kumulacja prowadzi do groźnych zatruć, których objawem może być niedokrwistość, zmiany w układzie nerwowym lub płciowym, zaburzenia psychiczne, wady rozwojowe. Ponadto zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie