Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Gimnazjum - lekcje

123456789101112131415161718
Lekcja: "Układ krwionośny"
Tętno i ciśnienie krwi


Pod wpływem skurczów i rozkurczów komór zmienia się ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Konsekwencją tego jest rozciąganie ścian naczyń wyczuwalne jako tętno (puls).
U dorosłej osoby pozostającej w spoczynku prawidłowa wartość tętna wynosi około 70 uderzeń na minutę. Pomiaru tętna dokonuje się najczęściej na tętnicy promieniowej (okolice nadgarstka).

Ciśnienie krwi jest to siła z jaką krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych. Prawidłowe ciśnienie dorosłego człowieka wynosi 120/70 mm Hg. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe – jest to ciśnienie wywierane przez krew na wewnętrzne ściany naczyń podczas skurczu komór. Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe – jest to ciśnienie wywierane przez ściany naczyń w czasie rozkurczu komór. Ciśnienie krwi mierzy się na tętnicy ramieniowej za pomocą ciśnieniomierza.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie