Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2223
Lekcja: "Tkanka nabłonkowa i nerwowa"

Tkanka nabłonkowa
Nabłonki oddzielają organizm od środowiska zewnętrznego, zabezpieczają przed utratą wody, umożliwiają odbiór bodźców płynących ze świata zewnętrznego, pozwalają na wymianę gazową a także wyściełają narządy i jamy ciała.

Tkanka nabłonkowa składa się z komórek ściśle do siebie przylegających, tworzących ciągłą warstwę, co jest jej cechą charakterystyczną. Bierze się to stąd, że między komórkami prawie nie ma substancji międzykomórkowej. Utrzymanie zwartego układu komórek w sytuacji gdy nabłonki ulegają odkształceniom możliwe jest dzięki błonie podstawnej oraz różnego rodzaju połączeniom międzykomórkowym. Z wyjątkiem oddychających skórnie płazów, nabłonki nie są unaczynione, a substancje odżywcze pobierają z leżącej pod nimi tkanki łącznej. Istotne jest także, że tkanka nabłonkowa rozwija się ze wszystkich listków zarodkowych oraz ma duże zdolności regeneracyjne.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie