Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Historia » Liceum - lekcje

123456789101112131415
Lekcja: "204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej"
Pojęcia


Faszyzm nazwa nawiązuje do włoskiego słowa Fascio(związek). Zwolennicy Mussoliniego twierdzili także, że wywodzi się ona od łacińskiego słowa fasces, oznaczającego w starożytnym Rzymie rózgi noszone przez urzędników odpowiedzialnych za porządek publiczny. Doktryna ta sprzeciwiała się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa, podkreślała niechęć do liberalizmu.

Nazizm Narodowy socjalizm, totalitarna ideologia Niemieckiej Narodowo Socjalistycznej Partii Robotników (NSDAP), obowiązująca jako ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.

Pucz uderzenie, przewrót polityczny, zamach stanu, zawiązany przez spiskowców dążących do przejęcia władzy zwierzchniej nad państwem.

Totalitaryzm charakterystyczny dla XX-wiecznych reżimów dyktatorskich system rządu dążący do całkowitej władzy nad społeczeństwem za pomocą propagandy informacji i ideologii państwowej, terroru tajnych służb, wprowadzenia monopartyjności.

Autorytaryzm niedemokratyczny system rządów, gdzie władza sprawowana jest przez aparat biurokratyczny, partię lub armię. W autorytaryzmie władza nie jest oparta na większości parlamentarnej oraz nie podlega kontroli.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie