Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Chemia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314151617181920
Lekcja: "Kwasy nieorganiczne - część 1"
Zastosowanie


Kwas siarkowy(VI) ma bardzo duże znaczenie w różnych gałęziach przemysłu. Służy między innymi do produkcji innych kwasów, do wyrobu barwników, włókien sztucznych, środków wybuchowych, nawozów sztucznych. Używany jest też do oczyszczania olejów, nafty, parafiny i do osuszania gazów. Stosuje się go do produkcji środków piorących, leków oraz jako elektrolit w akumulatorach ołowiowych. Jest często używanym odczynnikiem w laboratoriach.

Kwas azotowy(V) jest stosowany do otrzymywania barwników, materiałów wybuchowych, lakierów, tworzyw sztucznych, nawozów sztucznych. Ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Wykorzystuje się go też do oczyszczania powierzchni metali.

Kwas solny służy jako odczynnik chemiczny w laboratorium. Znajduje też zastosowanie w przemyśle chemicznym, włókienniczym, tworzyw sztucznych, w garbarstwie, cukrownictwie, w przemyśle farmaceutycznym, przy produkcji barwników. Kwas solny pełni bardzo ważną funkcję w procesie trawiennym większości zwierząt. Jest on wydzielany w żołądku przez specjalne komórki okładzinowe.

Kwas fosforowy(V) stosowany jest głównie do produkcji sztucznych nawozów fosforowych, które - obok nawozów azotowych i potasowych - są konieczne do właściwej uprawy roślin. Poza tym kwas fosforowy(V) znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie