Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym"
Żegluga śródlądowa

Ten rodzaj transportu wykorzystuje przede wszystkim naturalne drogi wodne, czyli rzeki i jeziora, które uzupełniono drogami sztucznymi (kanałami).
Żegluga śródlądowa jest transportem tanim, ale bardzo powolnym, dlatego wykorzystuje się ją do przewozu masowych ładunków, nie wymagających szybkich dostaw, np. węgla, rud metali, materiałów budowlanych, drewna.

Dostępność wodnych szlaków śródlądowych w dużym stopniu uzależniona jest od warunków klimatycznych, np. zlodzenia rzek, obniżenia wodostanów w okresach suchych.
Żegluga śródlądowa rozwinęła się głównie na obszarach o słabo rozwiniętym transporcie drogowym, np. w Amazonii, Kotlinie Kongo.
Największa na świecie gęstość śródlądowych szlaków wodnych występuje w Holandii i Belgii. W Holandii kanały stanowią ¾ długości wszystkich dróg, a przewóz ładunków wynosi 40% wszystkich transportowanych lądem towarów.

Droga wodna - Rotterdam

Żegluga w Amsterdamie

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie