Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...14151617181920212223242526272829303132
Lekcja: "Charakterystyka wybranych krajów Europejskich – Europa Wschodnia"
Białoruś - Turystyka

Główne miasta odwiedzane przez turystów to:
  • Mińsk - stolica, jedno z najstarszych miast Białorusi, który w XI w. był wschodnio-słowiańskim grodem. Mimo 900-letniej historii ze względu na liczne kataklizmy niewiele zachowało się zabytków. Po II wojnie światowej stolica została odbudowana i dzisiejszy Mińsk jest miastem nowoczesnym. Do najciekawszych obiektów historycznych należą: zamek i ruiny świątyni (XII w.), katedra (XVII w.), klasztory barokowe Bernardynów i Bernardynek (XVII w.), cerkiew Petropawłowska (XVII w.).
  • Brześć - miasto graniczne na trasie Warszawa-Mińsk-Moskwa jedno z najstarszych na Białorusi. W 1569 r. był miejscem zawarcia unii brzeskiej mającej na celu podporządkowanie kościoła prawosławnego Papieżowi. Punktem docelowym wielu wycieczek jest Twierdza Brzeska wsławiona bohaterską obroną w czasie II wojny światowej.
  • Grodno - miasto położone nad Niemnem, założone zostało przez książąt ruskich pod koniec XI w. jako gród warowny, usytuowany na szlaku bursztynowym. Było ulubioną rezydencją książąt litewskich, a później królów polskich. Zostało następnie przyłączone do Rosji jako miasto gubernialne. W latach 1919-1939 należało do Polski. Zachowały się liczne zabytki: m.in. cerkiew Św. Borysa i Gleba (XII w.), zamek królewski istniejący od 1398 r. przebudowany w XIX w., kościoły: Św. Zofii (XIV w.), Bernardynów (1595 r., rozbudowany w XVII i XVIII w.), Franciszkanów (1635 r.), Wizytek (1663 r. rozbudowany w XVIII w.), zabytkowe domy z XVIII i XIX w.
  • Nieśwież - zachował się tu zamek Radziwiłłów wzniesiony w latach 1583-87, rozbudowany w XVII i XVIII w., otoczony bastionami i fosą; wokół zamku park krajobrazowy z XVIII-XIX w. Z innych zabytków należy wymienić: ratusz (1596 r.), hale targowe (XVII w.), klasztory Benedyktynek (1590-96 r.) i Bernardynów (1598 r.), kolegium i kościół Jezuitów (koniec XVI w.) wzorowany na kościele Jezusa (II Gesu) w Rzymie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie