Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2324
Lekcja: "122. Czynniki wpływające na wzrost i rozwój roślin"
Pierwsze organy
Uwodnienie i rezerwy odżywiające zarodek powodują, że łupina nasienna pęka i zarodek wydostaje się na zewnątrz. Korzeń zarodkowy jest pierwszym organem powstającym w wyniku kiełkowania, który następnie zaopatruje siewkę w wodę oraz sole mineralne. Siewki w odróżnieniu od dorosłego organizmu, rosną dzięki substancjom pokarmowym zgromadzonym w nasieniu. W następnym etapie pojawia się łodyżka zarodkowa. Kolejne fazy rozwoju zarodka przebiegają różnie i są uzależnione od typu kiełkowania. Kiełkowanie można podzielić ze względu na umiejscowienie liścieni po kiełkowaniu:
  • nadziemne (epigeiczne) – po pojawieniu się korzenia zarodkowego następuje wydłużenie hipokotylu, co powoduje wzniesienie liścieni nad powierzchnie gleby (np. w przypadku fasoli)
  • podziemne (hipogeiczne) – wydłuża się epikotyl, a liścienie pozostają pod ziemią. Fotosynteza zaczyna się dopiero w pierwszych liściach (np. w przypadku grochu)
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie