Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...3839
Lekcja: "Góry oczami bohaterów ˝Skalnego Podhala˝"

Góry oczami bohaterów „Skalnego Podhala”Niedźwiedź brunatny

Ogromny niedźwiedź z noweli p.t.”On”, napada na stado owiec. Porównany zostaje do lawiny, która „urwała się” z upłazu i runęła na polanę, lub do gnającego potoku, który wypływa z przepełnionego po deszczu jeziora.

Gdy zwierzę stoi w blasku księżyca, przypomina „czarny głaz”. Niedźwiedź jest „potężny i niezrównany”, jak wiatr halny i pioruny. Gdy idzie przez „uzłocone upłazy” przypomina „kłodę smrekową”. Kroczy samotnie jak „głusza zimowej nocy”, bądź „mróz ranny, który wszystko w lod ścina”. Tatry to jego „niepodzielne księstwo”. To tu stacza walki z turami. Uderza na nie jak „skała w szczytach urwana”. Ryki walczących ze sobą zwierząt są jak „dwie lawiny głazów z dwóch przeciwnych skał lecące”, które „zacierają się ze sobą w kotlinie”. Ich potworne wrzaski to huk „kamieni spiętrzających się w mury”.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie